Wokół remonty, u nich ciasnota

Mija kolejny trudny miesiąc dla mieszkańców osiedla Lipińskiego. Odkąd remontowana jest aleja Kompozytorów Polskich objazd poprowadzono ulicą Paganiniego. W pasie drogowym nie można tu zaparkować, co irytuje mieszkańców, którym od lat brakuje odpowiedniej przestrzeni do postoju.
– Mieszkańcy wspólnot mieszkaniowych z ul. Radzyńskiej 22 byliby skłonni nawet dopłacić do budowy nowych miejsc postojowych. Ze względów oszczędnościowych mogłyby to być płyty ażurowe, to w zupełności by wystarczyło – uważa Andrzej Filipowicz, przewodniczący rady dzielnicy Czechów Południowy.
Generalny remont za 9,9 miliona złotych obejmuje ważny zjazd z Czechowa do centrum, czyli aleję Kompozytorów Polskich z dwoma wiaduktami, ale też ul. Elsnera, ul. Braci Wieniawskich, fragment ul. Lipińskiego, ul. Legendy i ul. Lawinową. Zapomniano o ul. Radzyńskiej?
– Radzyńska przy swoich parametrach powinna być uznana za alejkę osiedlową przeznaczoną dla pieszych, ale niestety musi obsłużyć też szkołę podstawową, liceum i przedszkole – mówi radny Stanisław Brzozowski (PiS). Nie tylko jego zdaniem doraźne działania, czyli łatanie dziur, czy zmiana organizacji ruchu nie poprawiły sytuacji. Piesi, w tym sporo rodziców z dziećmi, chodzą skrawkiem ulicy, mijając o „centymetry” lusterka przejeżdżających samochodów. Szczególnie nasila się to w godzinach porannych (7-8) i po „ostatnim dzwonku” (15-16).

– „Na zmianę warunków bezpieczeństwa może wpłynąć tylko zbudowanie chodnika po jednej stronie i przeznaczenie ulicy wyłącznie dla ruchu kołowego” – pisze do ratusza radny Brzozowski, zaznaczając, że Lublin przed niemal trzydziestu laty i obecny to dwa zupełnie inne światy. – Budowano tu osiedle (Lipińskiego na Czechowie) w sytuacji niskiego zmotoryzowania społeczeństwa, ale przez 27 lat samochód przestał być dowodem luksusu, stał się środkiem komunikacji.
Jest również inna propozycja, którą od lat zgłaszają mieszkańcy. Miałaby tu być ulica jednokierunkowa z wjazdem od północnego skrzyżowania z ul. Paganiniego i wyjazdem od południowego skrzyżowania z tą ulicą w kierunku ul. Północnej. BCH