WOŚP zagra w niedzielę

Po raz 28. w całym kraju, a i nie tylko, będą rozbrzmiewać dźwięki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wielki finał już w tę niedzielę (12 stycznia). Co będzie się działo w Chełmie?

Dzięki pomocy 120 tysięcy wolontariuszy WOŚP, skupionych w ponad 1700 sztabach w Polsce i kilkunastu innych krajach świata, wiele osób i szpitali otrzymało pomoc. Nowy, warty miliony i jakże potrzebny sprzęt od 2009 roku sukcesywnie trafiał też dzięki fundacji do szpitala w Chełmie. M.in. właśnie z tego powodu, widząc efekty starań grających dla orkiestry, warto wyjść w niedzielę z domu, by wrzucić „grosz” do puszki z sercem orkiestry.
W tym roku WOŚP zagra dla dziecięcej medycyny zabiegowej.

W Chełmie po raz 15. rolę koordynatora pełni Automobilklub Chełmski, a głównymi sponsorami chełmskiego sztabu są niezmiennie od kilku lat firmy: AZART Jana Kwiatkowskiego i MELIX Zbigniewa Milewskiego. Bankiem chełmskiego sztabu jest po raz trzeci Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.

Radiowe licytacje

Zgodnie z tradycją orkiestrowe granie rozpoczną licytacje w Radiu Bon Ton w dn. 10-12 stycznia (w piątek w godz. 9-13, w sobotę i niedzielę w godz. od 10-14). Wylicytować będzie można m.in. 3 prestiżowe numerowane złote serduszka chełmskiego sztabu, kursy prawa jazdy, orkiestrowe gadżety (w tym kubki z podpisem Jurka Owsiaka), projekt ogrodu, lot paralotnią, luksusowe meble, wycieczkę do Lwowa, kulig, suknię ślubną oraz wiele atrakcyjnych usług i przedmiotów pozyskanych przez sztab Automobilklubu Chełmskiego.

Zagrają w szkole muzycznej

W piątek (10 stycznia) o godz. 17 odbędzie się koncert dla orkiestry w sali Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Hrubieszowska 102. Wstęp dla każdego – minimum 8 zł do puszki WOŚP. Zagrają uczniowie, absolwenci i nauczyciele szkoły muzycznej, a także specjalnie zaproszeni goście. W repertuarze zarówno kompozycje muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. W ramach koncertu odbędzie się oczywiście licytacja.

„Folk WOŚP” w Decaffencji

W sobotę o godz. 18 kawiarnią Decaffencja w ChDK zawładnie folk. Członkowie formacji Bimber Boys zabiorą publiczność w muzyczną podróż od Odessy, poprzez warszawską Pragę do Dublina. Zespół Cuda Wianki zaprezentuje znane utwory z polskiej i ukraińskiej muzyki folkowej, a Swojska Kapela zagra i zaśpiewa piosenki z repertuaru kapel podwórkowych. Wstęp po wrzuceniu do orkiestrowej puszki minimalnej kwoty 15 zł. Rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 508-788-878. Koncert przygotowuje Stowarzyszenie WeRwA i Decaffencja.

Samochodowa rywalizacja

W niedzielę o godz. 9:28 na terenie Wojewódzkiego Ośrodku Ruchu Drogowego w Chełmie rozpocznie się Wielkoorkiestrowy SuperSprint.

– Impreza jest otwarta dla wszystkich kierowców posiadających prawo jazdy i dysponujących sprawnym, dopuszczonym do ruchu samochodem. Rywalizacja będzie się odbywała w czterech klasach pojemnościowych i w klasyfikacji generalnej. Na najlepszych czekają oryginalne dyplomy, a wszyscy uczestnicy otrzymają specjalne pamiątkowe medale. Dobra zabawa i duże emocje gwarantowane – mówi Grzegorz Gorczyca, szef chełmskiego sztabu WOŚP.

Wpisowe w wysokości minimum 30 zł wrzucane do orkiestrowej puszki. Zawody organizuje Automobilklub Chełmski przy wsparciu WORD.

Wielki finał na placu Łuczkowskiego

(12 stycznia) O godz. 10:30, ruszy IV Chełmski Bieg WOŚP. Trasa biegu wynosi 5 km, zapisy i informacje na stronie: www.chelmbiega.pl. Głównym organizatorem biegu jest Chełmskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych.

Wraz z rozpoczęciem wielkiego finału WOŚP, około godz. 12, planowany jest też widowiskowy pokaz akcji ratowniczej podczas pozorowanego wypadku drogowego. W akcji zaprezentują się ratownicy z chełmskiej stacji pogotowia i strażacy-ochotnicy z OSP Kamień.

Mniej więcej pół godz. później (ok. 12:30) na scenie na pl. Łuczkowskiego wystąpią m.in. Gładki Żuraff, Bumelant, grupy artystyczne z Młodzieżowego Domu Kultury, Adrian Makar, Treeskillers, Eclectic Music, Magda Greber Czyżewska, Marysia Nowosad, Trap, Yaroo oraz Samaya.

Oprócz koncertów na chełmian w każdym wieku czeka na placu moc atrakcji, m.in. licytacje, konkursy, strefa gastronomiczna z grochówką i kiełbaskami, słodki bufet, malowanie twarzy, fotobudka, loteria „Szczęśliwy numerek”, akcja tworzenia największego serca z mieszkańców Chełma i wiele innych.

– W ramach „Światełka do nieba” nad Chełmem nie rozbłysną fajerwerki. Już pięć lat temu organizatorzy zrezygnowali z działań, które są niekomfortowe i wręcz niebezpieczne dla zwierząt. Znakomitym zastępstwem będą, już po raz drugi, występy artystów z grupy Astral, którzy zaprezentują widowisko składające się z ognia i muzyki. To będzie perfekcyjne podsumowanie orkiestrowego grania w Chełmie. Spektakl rozpocznie się około godz. 20 na pl. Łuczkowskiego – dodaje Gorczyca.

Na tym prawdopodobnie nie koniec, bo program imprezy wciąż jest rozbudowywany. Niewykluczone, że pojawią się zatem kolejne orkiestrowe atrakcje. Tu dołączamy się do apelu organizatorów do firm, instytucji i osób prywatnych o wsparcie tej jakże szlachetnej akcji. Wszystkich, którzy chcą zagrać w najweselszej orkiestrze świata, np. przez przekazanie przedmiotów na licytację lub mają ciekawe pomysły, prosimy o kontakt z koordynatorem chełmskiego sztabu WOŚP, Grzegorzem Gorczycą, pod numerem telefonu 502-342-117 lub wysyłając wiadomość na adres: akchelmski@hoga.pl.

Zapraszamy też do sztabu w sklepie „Metro” przy ul. Pijarskiej 5. Wszelkie informacje i uzupełnienia (w tym wykaz fantów do licytacji) na bieżąco będą się ukazywały na profilu „WOŚPchełm” na Facebooku. Zatem bądźmy w niedzielę wszyscy razem! (pc)