Wraca rower miejski

Rowery w stojakach mają się pojawić już na początku tego tygodnia, ale wypożyczać je będzie można od czwartku

Pierwszego dnia wiosny (21 marca) po zimowej przerwie do Świdnika wróci rower miejski. W 5 stacjach będzie można wypożyczyć 41 rowerów. Zasady korzystania z nich będą takie same jak w ubiegłych latach: żeby ruszyć w drogę, wystarczy mieć 10 złotych na swoim koncie w systemie, a pierwsze 20 minut jazdy będzie za darmo.


Rowery mają pojawić się w stacjach już na początku tego tygodnia, ale korzystać z nich będzie można od 21 marca. Pojazdy – jak zapewnia zarządzająca systemem firma Nextbike – będą jak nowe, bo w zimie wszystkie przeszły przeglądy i naprawy.

– Zaraz po zakończeniu ubiegłorocznego sezonu, tj. w listopadzie, rozpoczęliśmy sprawdzanie i serwisowanie pojazdów. Obecnie już kończymy ten proces i pozostaje tylko rozwiezienie rowerów na wszystkie stacje – zapewnia Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy Lubelskiego Roweru Miejskiego, którego częścią jest rower w Świdniku. .

Od najbliższego czwartku świdniczanie czwarty już rok będą mogli wypożyczyć jednoślady na pięciu stacjach: „ul. Racławicka/ul. Wyszyńskiego” przy Galerii Venus, „ul. Generała Tadeusza Góry” przy PCEZ, „ul. Niepodległości” pomiędzy budynkami Niepodległości 32 i 34, „Centrum Kultury” przy wejściu do Kina „LOT” i „Brzeziny” (przy skrzyżowaniu ulic Klonowej i Akacjowej).

W ubiegłym roku z tej możliwości świdniczanie korzystali 6200 razy. Największą popularnością (1663 wypożyczeń) cieszyła się stacja przy ul. Niepodległości.

Jak korzystać z roweru miejskiego?

Najpierw trzeba zarejestrować się na stronie www.lubelskirower.pl, podać wymagane dane, zaakceptować regulamin i wpłacić minimum 10 zł opłaty inicjalnej. Aby wypożyczyć rower ze stacji, należy wcisnąć przycisk „Wypożycz”, podać numer telefonu komórkowego i PIN. Wybrany rower zostanie automatycznie zwolniony.

Oddając jednoślad, trzeba umieścić go w dowolnym stojaku na dowolnej stacji. Jego zwrot potwierdzi ciche piknięcie. Jeśli na stacji nie ma wolnego miejsca, można go przypiąć linką do któregoś ze stojaków albo innego roweru i nacisnąć przycisk „Zwrot” na terminalu. Można również korzystać z aplikacji mobilnej, skanując kod QR pojazdu. Trzecią opcją jest kontakt z całodobową infolinią. Podczas rozmowy, pracownik zdalnie zwolni lub przyjmie jednoślad.

Joanna Niećko