„Współczesność – eksperyment – światowe gwiazdy!”

To hasło zapowiada znany lubelski festiwal teatru. W tym roku łączy on w sobie poszukiwanie nowych form języka sztuki, sferę artyzmu i ładunek współczesnych problemów, także prezentację twórczości młodych reżyserów. To wszystko między 6 a 15 października, w spektaklach znanych na całym świecie
Będą to premiery i znane już przedstawienia nagradzane na światowych festiwalach i wyprodukowane specjalnie na potrzeby Konfrontacji Teatralnych. Rokrocznie projekt ten rozwija się, zapewniając coraz większą frekwencję i prestiż lubelskiemu ośrodkowi teatralnemu.
– W tym roku pokażemy całkiem nowy nurt w polskim teatrze, nurt krytyczny, który odzwierciedla, w jakim miejscu jako państwo i naród jesteśmy. Wszystkie te spektakle są autotematyczne, ale nie mówią wyłącznie o teatrze. Przeciwnie: nie było chyba dotąd w polskim teatrze tak spójnego i silnego głosu w sprawie kontekstu politycznego, społecznego i ekonomicznego – wszyscy w nim przecież funkcjonujemy – mówi Marta Keil, animatorka Festiwalu, która twierdzi, że polski rys jest w tym roku dominantą Konfrontacji.
Przeważać tu będą formy reżyserowane przez kobiety. Pojawią się m.in. „Aktorzy żydowscy” Anny Smolar, „Ewelina płacze” Anny Krasińskiej oraz „Pornografia późnej polskości” Weroniki Szczawińskiej. Hitem ma być przedstawienie „Punkt Zero: Łaskawe” Janusza Opryńskiego (Teatr Provisorium).

Jednym z największych wydarzeń

22. Konfrontacji Teatralnych będzie spektakl Litewskiego Teatru Narodowego w reżyserii Krystiana Lupy. To „Plac Bohaterów” do tekstu Thomasa Bernharda. Artysta z tym przedstawieniem zagości w Lublinie po raz pierwszy i to od razu na wielkiej scenie Centrum Spotkania Kultur (15 października).
Z propozycji zagranicznych najbardziej kuszą dwie koprodukcje Konfrontacji wspólnie z gwiazdami europejskiego teatru: to „Birdie” rewelacyjnej katalońskiej grupy Seńor Serrano oraz „War and Peace” znanego już lubelskiej publiczności kolektywu Gob Squad.
Zespół Seńor Serrano swobodnie i twórczo posługuje się nowymi technologiami – to laureaci nagrody Srebrnego Lwa na Biennale Weneckim w 2015 roku za „stworzenie nowego języka teatralnego”. Oprócz „Birdie” pokażą też swój wielokrotnie nagradzany spektakl „House in Asia”, mówiący o zabójstwie Osamy Bin Ladena.
Pojawi się również Toshiki Okada, jedna z największych gwiazd teatru na świecie i zdecydowanie najważniejsza postać współczesnego teatru japońskiego – w Lublinie zobaczymy jej najnowszy spektakl „Time Journey Through a Room”. Po raz pierwszy Konfrontacje będą gościć gwiazdę sceny niezależnej, Ivo Dimcheva, z twórczością opartą na pieśniach i ariach operowych.

Będzie także kontrowersyjna gwiazda scen queer-owych z USA Penny Arcade, która pokaże polską premierę spektaklu „Longing Last Longer”.
XXI Konfrontacje Teatralne będą trwały od 6 do 15 października w pomieszczeniach Centrum Kultury i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Festiwalowi towarzyszą spotkania z twórcami, dyskusje, projekcje filmowe i wystawy. Bilety są dostępne w kasie Centrum Kultury w Lublinie. Szczegółowe informacje o spektaklach, biletach i karnetach znajdują się na stronie: www.konfrontacje.pl.
Marek Rybołowicz