Wypadkowe piątki

Najwięcej wypadków drogowych jest w piątki. Najbardziej niebezpieczny w powiecie chełmskim jest Chełm. Za to w gminie Ruda-Huta w ubiegłym roku nie było żadnych wypadków i żadnych ofiar.

W ostatniej sesji Rady Gminy Kamień uczestniczyli przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Chełmie oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Chełmie. Razem z tymi dwiema instytucjami gmina Kamień realizuje program „Odblaskowa gmina”. W ramach tego programu mieszkańcom rozdane zostaną kamizelki odblaskowe. Ma to się przyczynić do ograniczenia wypadków drogowych z udziałem pieszych, rowerzystów, motocyklistów. Aby udowodnić radnym i sołtysom, że odblaski ratują życie, Jacek Kwietniewski z chełmskiego WORD przedstawił im ciekawą prezentację. Wynika z niej, że w województwie lubelskim w 2016 r. było 128 zabitych i 504 rannych w wypadkach drogowych. W powiecie chełmskim najbardziej niebezpieczny pod tym względem jest Chełm. W gminie Kamień w ubiegłym roku na drodze zginęła jedna osoba. Najbezpieczniejszą gminą w powiecie jest Ruda-Huta, gdzie nie odnotowano żadnego wypadku i poszkodowanych na drodze. Policyjne statystyki wskazują, że po kilku latach poprawy bezpieczeństwa na drogach, w ubiegłym roku odnotowano wzrost liczby wypadków. Najczęściej dochodzi do nich w piątki, w miesiącach zimowych. Grupą najbardziej zagrożoną są dzieci w wieku 7-14 lat oraz osoby po 60. roku życia. Najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem pieszych czy rowerzystów to wtargnięcia na jezdnię pod pojazd, przechodzenie w nieoznakowanych miejscach, mała widoczność na drodze i brak odblaskowych elementów, a także nadmierna prędkość kierowców. Kwietniewski przypomniał radnym, że pieszy potrącony przez auto jadące z prędkością 70 km/h nie ma żadnych szans na przeżycie. Wspomniał też o mandatach dla pieszych: za chodzenie poboczem po niewłaściwej stronie jezdni – 50 zł, a za brak elementów odblaskowych w terenie zabudowanym po zmierzchu – 100 zł. Poinformował też, że kierowca auta jadącego z prędkością 50 km/h widzi pieszego w kamizelce odblaskowej z odległości 150 m i ma aż dziesięć sekund na reakcję. Z kolei pieszego bez odblasków kierowca dostrzega, gdy ten jest od niego w odległości 30 metrów i ma wówczas tylko dwie sekundy na reakcję.
– W takiej sytuacji kierowca nie jest w stanie nic zrobić a pieszy ląduje na masce jego auta – mówił Kwietniewski. – Wiem, że młodzież często wstydzi się chodzić w kamizelkach, bo uważa, że to „obciach”. Ale my próbujemy ich przekonać, aby inaczej spojrzeli na sprawę. Odblaski ratują życie. A do wyboru są różne ich rodzaje: opaski, szelki i inne gadżety.
Kwietniewski pokazał radnym mnóstwo zdjęć przedstawiających absurdy drogowe dotyczące zarówno zachowania pieszych, kierowców czy też błędów w oznakowaniu przejść dla pieszych. Na koniec przekazał Romanowi Kandziorze, wójtowi gminy Kamień, ufundowane przez chełmski WORD przenośne minimiasteczko ruchu drogowego dla Szkoły Podstawowej w Kamieniu. Posłuży ono uczniom do nauki zasad ruchu i przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową. (mo)