Wyremontują Dreszera i Ceramiczną

W ubiegłych latach było z tym różnie. W jednym roku wojewoda dał, w kolejnych odmówił. Tym razem było niemal pewne, że Chełm dostanie dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę ulic Dreszera i Ceramicznej, skoro prezydent Jakub Banaszek wywodzi się z tej samej opcji, co przyznający pieniądze wojewoda lubelski. I dobrze, bo do tej pory z rządowych programów korzystały inne samorządy, a Chełm traktowano po macoszemu…

Od ponad 10 lat samorządy wszystkich szczebli mogą ubiegać się o dofinansowanie z rządowych programów do remontów, budowy dróg lokalnych. Pierwszym był Program budowy dróg lokalnych tzw. „schetynówek”. Chełm dopiero w trzecim roku funkcjonowania programu dostał dofinansowanie do przebudowy części ul. Ceramicznej, od ul. Szpitalnej do bloków komunalnych. Inwestycja została zrealizowana w 2010 r. Rok później z tego samego programu przebudowano ul. Trubakowską, a potem ul. Metalową, na odcinku od Ogrodowej do Pokrówki. Mimo to, większość chełmskich wniosków trafiała na listę rezerwową z zerowymi szansami na dofinansowanie.

Kolejny to Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Z niego, jako miasto, nie dostaliśmy żadnego dofinansowania. W ubiegłym roku ruszył Fundusz Dróg Samorządowych. Do pierwszej edycji miasto Chełm nie przystąpiło. W maju br. natomiast chełmscy urzędnicy złożyli dwa projekty, na przebudowę ul. Dreszera i dokończenie modernizacji ul. Ceramicznej, od bloków komunalnych do Horodyszcza.

Wiele wskazywało na to, że jeśli wnioski przejdą ocenę formalną, znajdą również akceptację przy ocenie merytorycznej. Wszak prezydent Chełma Jakub Banaszek wywodzi się z opcji rządzącej krajem – tej samej, co wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. W poprzednich latach pieniądze na drogi wędrowały głównie do tych samorządów, w których władze sprawowały osoby związane z partiami rządzącymi wówczas krajem, czyli PO i PSL. Od kiedy przy władzy jest Prawo i Sprawiedliwość, gros funduszy jest przeznaczona dla miast i gmin, w których wójtami, burmistrzami, prezydentami są osoby kojarzone z PiS-em.

I choć lista rankingowa wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania jeszcze nie ukazała się, zgodnie z oczekiwaniami, prezydent Jakub Banaszek poinformował, że oba projekty zostały ujęte w programie. O wysokości przyznanego dofinansowania na obie drogi dowiemy się wkrótce. Urzędnicy natomiast mogą rozpocząć przygotowania do ogłoszenia przetargów.

Przypomnijmy, że trwa nabór wniosków do kolejnej edycji Funduszu Dróg Samorządowych. Miasto Chełm zamierza zgłosić kilka projektów z terminem realizacji w przyszłym roku. Są to m.in. Batorego i Jagiellońska, Kolejowa i Obłońska, Okszowska, Waśniewskiego, Sybiraków, a także rondo przy zbiegu al. 3 maja i ulic Mościckiego oraz Wojsławickiej. W kolejce czekają następne ulice, np. Mościckiego, Kilińskiego, Botaniczna, część Wieniawskiego i Ogrodowej czy też Kopernika. (s)