Wyrolowani na butach

Apelujemy o zachowanie ostrożności w tego typu transakcjach – po raz nie wiadomo już który policjanci zwracają się do chełmian o rozwagę. Mimo to wciąż do komendy zgłaszają się kolejni oszukani tą samą metodą „na Olx”.

W pierwszy weekend października do dyżurnego komendy zgłosiło się dwoje mieszkańców Chełma, którzy zostali oszukani przy sprzedaży butów w Internecie.

– W obu przypadkach metoda działania oszustów była taka sama – mówi kom. Ewa Czyż, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Oboje towar do sprzedaży wystawili na platformie Olx. Zaraz potem przez komunikator WhatsApp skontaktował się z nimi oszust, prosząc o wysyłkę towaru i skorzystanie z opcji płatności internetowych. – Pokrzywdzeni otrzymali na telefon komórkowy link do płatności, przez który zalogowali się do bankowości internetowej i podali tam swoje dane. Byli przekonani, że w ten sposób zaakceptują wpłatę pieniędzy na rachunek bankowy. Jednak w przypadku 30-letniej kobiety, zamiast wpłaty na konto, nastąpiła wypłata 600 złotych. Z kolei na rachunku 42-letniego mężczyzny zaciągnięty został, bez jego wiedzy, kredyt na 1800 złotych. Gdy zorientował się, że jest to oszustwo, skontaktował się z bankiem i zablokował wypłatę tych pieniędzy – relacjonuje komisarz Czyż.

Policjanci wyjaśniają obie sprawy i apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności przy tego typu transakcjach. – Przede wszystkim nie logujmy się na internetowe konto w banku za pośrednictwem linku przekazanego nam przez nieznane osoby. Chrońmy dane z karty płatniczej i nie udostępniajmy innym kodów autoryzacyjnych do transakcji – przestrzega po raz kolejny z rzędu rzecznik KMP Chełm. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here