Wystawy, wystawy…

Miniony tydzień zapoczątkował w Lublinie ekspozycje, które warto tu zaanonsować. Kolejno: wystawa poświęcona demaskowaniu i dekonstrukcji rosyjskiej narracji propagandowej, malarstwo Piotra Józefowicza oraz wystawa „Słownik ukrainizmów.

„Na głos / Вголос / Out Loud” to tytuły wystawy w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) czynnej do 30 października, od wtorku do niedzieli, w godz. 12-19. Wstęp kosztuje 1 zł.

„Na głos…” prezentuje sposoby i narzędzia, z pomocą których dokonuje się dekolonizacja historii i emancypacja kultury ukraińskiej. Mówi głośno o demaskowaniu i dekonstrukcji rosyjskiej narracji propagandowej, ukazując przykłady takiego działania. Czynią to współcześni ukraińscy artyści, których twórczość jest związana z pamięcią, krytyką instytucjonalną, analizą muzealnictwa. Ich pracom towarzyszą teksty ukraińskich autorów pisane w czasie trwającej wojny. To zestawienie daje krytyczny przegląd zawłaszczeń dziedzictwa kulturowego Ukrainy. Fikcyjne narracje, zmanipulowane wspomnienia, przemilczenie, wymazywanie historii i utracone dobra materialne: skradzione, zniszczone lub fałszywie określane jako „rosyjskie”.

Poprzez interpretację znajomych i nieznajomych słów, barw i melodii, archiwalnych przedstawień i dokumentacji bardzo aktualnych wydarzeń twórcy wystawy starają się obalić pogląd, że Ukraina jest w jakiś sposób naturalnie wpisana w tkankę rosyjskiej kultury.

Pomysł na wystawę zrodził się świeżo po wybuchu wojny w Ukrainie wywołanej przez Rosję. W miarę upływu czasu i biegu wydarzeń odczuwamy potrzebę mówić na głos o zawłaszczeniu kulturowym i kradzieży tożsamości narodowej. – Pragniemy skłonić odbiorców do krytycznego spojrzenia na historię i przyszłość Ukrainy – utrzymują organizatorzy. Artyści to: grupa Commercial Public Art, Yehor Antsyhin, Kateryna Berlova, Kateryna Buchatska, Nadia Chervinska, Daniil Galkin, Lucy Ivanova, Daria Kozlova i Arwina, Iva Naidenko, Nadya Koval, Maria Matjashova, Lada Nakonechna, Daniil Shumikhin, Vitalii Shupliak, Dima Tolkachov, Vova Vorotniov, Kamyla Yanar.

Zespół kuratorski: Krystian Kamiński, Valerie Karpan, Marina Marinichenko, Agata Sztorc-Gromaszek.

Więcej informacji o wystawie na https://labirynt.com.

Piotr Józefowicz w CK

Jego trwający ponad 37 lat projekt „The Show Must Go On / Przedstawienie musi trwać” jest rodzajem rozbudowanej malarskiej narracji, zawierającej różnorakie wątki i motywy, które pochodzą z wielu obszarów ludzkiej działalności.

Jest to bardzo konsekwentny zapis zmieniającego się czasu oraz rejestracji otaczających nas sytuacji w dynamicznej rzeczywistości. Artysta inspiruje się również obrazami z wirtualnej rzeczywistości. Poszczególne cykle obrazów, odwołując się do różnych estetyk, tworzą imponującą panoramę współczesności. Dotykają konsekwentnie pamięci i czasu – od 1985 roku. Są rodzajem instalacji, w której artysta prowadzi nas – krok po kroku do kolejnych monumentalnych malarskich kadrów, odrywając siłę sztuki, która staje się artystycznym imperatywem dla jego twórcy.

Piotr Józefowicz urodził się w Lublinie (1959). Ukończył studia w PWSSP w Gdańsku, tam mieszka i pracuje. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie jest prezentowanych kilka cykli tego artysty. Wystawa w Galerii Białej obejmuje jednak inną i obszerniejszą część dorobku tego wyjątkowego malarza. Ekspozycja czynna do 4 listopada, od wtorku do piątku w godz. 10-18. Pełna informacja: www.ck.lublin.pl/wydarzenie/. Warto przypomnieć, że w korytarzu galerii jest też dostępna stała realizacja rysunkowa lubelskiego artysty Mariusza Tarkawiana.

…a w Warsztatach Kultury

„Słownik ukrainizmów. Interpretują polscy i ukraińscy ilustratorzy” – to tytuł wystawy organizowanej przez animatorów z ul. Grodzkiej 7 w Lublinie. Wataha, bohomaz, mereżka, majdan, ohyda czy hopak to tylko garść z wielu z haseł, które można tu podziwiać w formie zilustrowanej. To artystyczno-edukacyjne przedsięwzięcie jest efektem współpracy miejskich galerii sztuki w Łodzi i lubelskich Warsztatów. Oś ekspozycji stanowią ukrainizmy, czyli słowa funkcjonujące w polszczyźnie a wywodzące się z języka ukraińskiego. „Słownik” oddaje zjawisko przenikaniu się tych dwóch języków a więc i kultur. Do wykonania ilustracji zaproszono autorów polskich i ukraińskich. Są to: Art Studio Agrafka, Oleg Gryshchenko, Gosia Herba, Jan Kallwejt, Mari Kinovych, Hania Kmieć, Ola Niepsuj, Dawid Ryski, Vadym Solowski, Sophia Suliy i Paweł Szlotawa. Wszystkich ich charakteryzuje doskonałe opanowanie warsztatu artystycznego, różnorodność stylistyczna, pomysłowość oraz pozbawiona dosłowności lapidarność wypowiedzi. Ważne w tym projekcie jest także odwoływanie się artystów zarówno do doświadczania tych emocji, które towarzyszą każdemu człowiekowi w sytuacji zagrożenia, jak i tych, których doznajemy, gdy ogląda się przejawy okrutnej rzeczywistości z oddalenia. Niektóre pojęcia, słowa, które artyści interpretują plastycznie, są nacechowane bardzo emocjonalnie. Autorzy prac pozostawiają też przestrzeń dla wyobraźni widza.- Wystawę adresujemy do szerokiego grona odbiorców, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat języka, kultury, tradycji i historii Ukrainy. W obecnej, niezwykle dramatycznej sytuacji za naszą wschodnią granicą ekspozycja może stanowić pretekst do podejmowania rozmów na trudne tematy dotyczące otaczającej nas rzeczywistości, świata, w którym mają miejsce tak okrutne wydarzenia – zachęcają kuratorzy Adriana Usarek i Michał Piernikowski.

Organizatorzy: Łódź Design Festival, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Warsztaty Kultury w Lublinie. Wystawa trwa do 22 października w godz. 10-17 od poniedziałku do piątku przy ulicy Grodzkiej 7. Wstęp wolny. Informacje: www.warsztatykultury.pl Marek Rybołowicz