Wysypisko pośrodku osiedla

Wielu mieszkańcom przeszkadzał piętrzący się stos starych mebli i rupieci przy kontenerach na parkingu w okolicy Połanieckiej 2. Odpady wysypywały się już na alejki pobliskiego parku. Po naszej interwencji sytuacja poprawiła się, ale tylko na pewien czas. Śmieci znowu przybywa.

– Tam dzieją się dantejskie sceny – pisał w mailu do redakcji nasz Czytelnik, dołączając zdjęcia auta zaparkowanego pod kontenerami przy ul. Połanieckiej 2, z którego miały być wyładowywane graty. – Śmietnik zamienił się w wielkie wysypisko. Nie da się przejść schodami, które tam były, bo są zawalone.

Z prośbą o interwencję w tej sprawie dzwoniła do redakcji też inna Czytelniczka z pobliskich bloków.

– Ponoć dopiero we wrześniu przypada kolejny odbiór odpadów wielkogabarytowych, ale strach pomyśleć, jak do tego czasu będzie wyglądało to miejsce – mówiła nasza rozmówczyni. – Pora zrobić z tym porządek, bo co będzie, jeśli ktoś tą stertę puści z dymem?

W ratuszu odpowiedzieli, że teren, o którym mowa, należy do miasta, ale znajdujące się tam pojemniki są dzierżawione od MPGK przez „zewnętrznych zarządców”.

– Zgodnie z „Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Chełm” do obowiązków zarządcy nieruchomości należy wyznaczenie miejsca gromadzenia odpadów, utrzymanie pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, jak również terenu, na którym są usytuowane – informowało pod koniec lipca br. Biuro Prasowe UM Chełm.

– Zarządcy mają obowiązek usuwania odpadów gromadzonych niezgodnie z przepisami. Większość miejsc została posprzątana w czerwcu w ramach kwartalnej, ustalonej w harmonogramie, zbiórki wielkogabarytów. Pomimo tej akcji kolejne kontrole wykazują, że pojawiły się nowe przypadki podrzucania odpadów, w tym na parkingu miejskim przy ulicy Połanieckiej. W związku z tym Miasto zwróci się do zarządców nieruchomości o uprzątnięcie terenu.

Apelujemy do mieszkańców o przemyślane planowanie wyrzucania odpadów wielkogabarytowych. Kolejna zbiórka przewidziana jest na wrzesień, w związku z tym osoby, które planują pozbycie się starej szafy lub łóżka mogą przetransportować mebel bezpośrednio do PSZOK. Należy również pamiętać, że odpady wielkogabarytowe można legalnie zostawić przy pojemnikach 24 godziny przed przyjazdem służb porządkowych. Co do kolein na parkingu, Miasto oczywiście dostrzega problem i planuje uzupełnienie ubytków w ramach prac bieżących.

Widać różnicę po interwencji miasta, bo większość odpadów z parkingu przy Połanieckiej usunięto. Ale część śmieci wciąż tam zalega, a nieodpowiedzialni ludzie zaczynają podrzucać kolejne graty. W Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Chełmie przypominają, że to wykroczenie.

– W trosce o estetykę miasta apelujemy do mieszkańców, aby nie pozostawiali oni odpadów wielkogabarytowych pod śmietnikami w terminach niezgodnych z harmonogramem wywozu. Zwracamy uwagę, że takie postępowanie jest niezgodne z prawem i stanowi wykroczenie – mówi Tomasz Pomiankiewicz z chełmskiego MPGK. (mo)