Wzgórze Zamkowe bardziej zielone

Jeden z naszych Czytelników, który zwrócił naszą uwagę na przeprowadzone prace, ma jednak do nich pewne zastrzeżenia

W miejscu byłego tzw. górnego chodnika biegnącego wzdłuż północnej skarpy Wzgórza Zamkowego powstała rabata z ozdobnymi krzewami. Efekt prac, które kosztowały blisko 47 tys. zł, będzie widoczny na wiosnę. Uwadze jednego z naszych Czytelników nie umknęły jednak pewne – jego zdaniem – mankamenty.


– Teren przy al. Tysiąclecia uzupełniono roślinnością w celu poprawy estetyki Wzgórza Zamkowego. Wpływ na wybór tej lokalizacji miały również warunki środowiskowe panujące na terenie Starego Miasta, gdzie gęsta zabudowa i uzbrojenie podziemne nie pozostawiają zbyt wiele miejsca na zieleń. Uwzględniono również liczne prośby mieszkańców o nowe nasadzenia w centrum miasta. Ponadto, jest to kontynuacja prac w zakresie zieleni na powyższej ulicy – mówi Monika Głazik z biura prasowego UM Lublin. – To, że powstała tu rabata to bardzo dobry pomysł i pewnie na wiosnę, jak się zazieleni i zakwitnie będzie niewątpliwą ozdobą, ale efekt psuć będą pozostawione stare, połamane krawężniki, zdewastowane schodki, ale też stare obrzeża od strony skarpy – wskazuje.

– Zewnętrzne obrzeża znajdujące się przy zlikwidowanych fragmentach chodnika, pozostaną w charakterze umocnienia krawędzi skarpy. Wymiana chodnika oraz schodków leży zaś poza zakresem prac wykonanych przez Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej, gdyż jest to typowe zadanie z branży drogownictwa. Jednakże w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków oraz Zarządem Dróg i Mostów będziemy pracować nad rozwiązaniami dalszego zagospodarowania tego terenu – zapewnia Monika Głazik. – Na tę chwilę nie możemy jednak wskazać dokładnego terminu oraz zakresu prac, gdyż będzie to uzależnione w pierwszej kolejności od zaleceń konserwatorskich. Na prace zrealizowane do tej pory, uzyskano wcześniej niezbędne zgody konserwatora zabytków, gdyż cały zespół urbanistyczny objęty został ochroną poprzez wpis do rejestru zabytków – dodaje urzędniczka.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here