Wzmocnią sygnał w Kumówce

Modernizacja systemu antenowego w Piaskach sprawiła, że wielu mieszkańców Chełma i okolic nie odbiera telewizji naziemnej. Operator zapowiada wzmocnienie sygnału z ponad 90-metrowej wieży w Kumowej Dolinie.

W poprzednim wydaniu „Nowego Tygodnia” informowaliśmy, że wielu mieszkańców Chełma i powiatu chełmskiego nie odbiera sygnałów telewizji naziemnej. Wiąże się to z modernizacją telewizyjnego systemu antenowego w Piaskach. Operator i wykonawca robót prowadzonych w Radiowym Telewizyjnym Centrum Nadawczym Lublin/Piaski (emituje programy radiowe i telewizyjne dla około 1,2 mln mieszkańców województwa lubelskiego) zapewniał, że są one konieczne, po to, żeby w przyszłości utrzymać „najwyższą jakość świadczonych usług”. Prace mają potrwać do 27 września br. i wywołują wśród mieszkańców spore emocje. Emitel wydał w tej sprawie kolejny, obszerny komunikat.

– W celu zapewnienia widzom ciągłości świadczonych usług i najlepszej możliwej jakości odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej, Emitel po uzyskaniu odpowiednich zgód administracyjnych, uruchomi dodatkowe emisje wzmacniające sygnał multipleksów MUX-1, MUX-2 i MUX-3 – czytamy w komunikacie Emitel.

– Prowadzone prace modernizacyjne są bardzo złożone technicznie i wymagają dużego wysiłku ze strony specjalistów Emitel. Wymagały one m.in. tymczasowego przełączenia emisji na zastępczy system antenowy, co spowodowało, na niektórych obszarach województwa lubelskiego, obniżenie siły nadawanego sygnału trzech multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej MUX-1 MUX-2 oraz MUX-3.

Utrudnienia te występują na przykład w rejonie miasta Chełm ze względu na ukształtowanie terenu i przysłonięcie miasta wzniesieniami na kierunku stacji nadawczej w Piaskach. W związku z pojawiającymi się zgłoszeniami ze strony widzów, mając na uwadze fakt, że prace modernizacyjne potrwają do 27 września, Emitel podjął decyzję o uruchomieniu dodatkowych emisji doświetlających miasto Chełm sygnałem wszystkich trzech multipleksów.

Emisje zostaną uruchomione natychmiast po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń Urzędu Komunikacji Elektronicznej z ponad 90 metrowej wieży SLR Kumowa Dolina. Dla mieszkańców Chełma nowy obiekt nadawczy pokrywa się z kierunkiem nadajnika w Piaskach, nie będzie więc konieczności regulacji anten odbiorczych ani przestrajania odbiorników telewizyjnych. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here