XX LO wykształci sportowych mistrzów?

Plany przenosin XX Liceum Ogólnokształcącego do budynku przy ul. Krochmalnej 29 pozostają aktualne. Niewykluczone, że ogólniak przekształcony zostanie w Szkołę Mistrzostwa Sportowego

Miasto nie rezygnuje z przeniesienia części klas XX Liceum Ogólnokształcącego z ulicy Tumidajskiego do budynku przy ul. Krochmalnej 29, gdzie niegdyś mieściła się Szkoła Podstawowa nr 17, a dziś SPS nr 26 . Plan, prawdopodobniej w rozszerzonej wersji, odkłada jednak na rok szkolny 2022/2023.


Głosowanie nad proponowaną przez władzę miasta przeprowadzką od września tego roku dwóch klas sportowych o profilu piłka nożna XX LO do budynku przy Krochmalnej miało odbyć się na zwołanej na 16 lutego nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Lublin. Prezydent w ostatniej chwili odwołał jednak posiedzenie.

Miasto zapowiada, że nie rezygnuje z tych planów, ale wróci do nich za rok. W tym czasie ma zostać przygotowana przeprowadzka nie tylko XX LO, ale także mieszczącej się dziś przy ul. Krochmalnej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26. Ta placówka ma z powrotem trafić w całości do gmachu przy ul. Bronowickiej (dziś jej uczniowie uczą się w dwóch lokalizacjach – dod. red.). W razie potrzeby miasto ma zaś rozważyć dobudowanie dodatkowego pawilonu do mieszczącego się tam obecnie budynku.

Na ul. Krochmalną miałyby przenieść się nie tylko klasy piłkarskie XX LO, ale również planowane do utworzenia oddziały o specjalności piłka ręczna oraz siatkówki. Młodzi sportowcy mieliby uczyć się w dzielnicy Za Cukrownią z uwagi na już istniejące po sąsiedzku profesjonalne obiekty treningowe – boiska wokół Areny Lublin, czy baseny przy Al. Zygmuntowskich i w Aqua Lublin oraz mające powstać w najbliższych miesiącach przy ul. Krochmalnej i Przeskok boiska i hale Akademii Piłkarskiej Motoru Lublin, których budowę ma sfinansować miliarder Zbigniew Jakubas.

Część miejskich radnych postuluje by na ul. Krochmalną przenieść całe XX LO tworząc na jego bazie szkołę sportową. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest m.in. radny Piotr Choduń (klub prezydenta Żuka), który zwrócił się do władz miasta z interpelacją w sprawie utworzenia przy ul. Krochmalnej Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz wypracowanie przy współudziale środowiska sportowego zasad jej funkcjonowania. – Ulokowanie w tym obiekcie tego typu szkoły umożliwiłoby nam w niedługim czasie być dumnym z wychowanków Miejskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego – przekonuje radny.

Miasto odpowiada, że jest jak najbardziej za i w przyszłości chciałoby utworzyć przy Krochmalnej taką szkołę, ale niezbędna do tego jest również wola i zaangażowanie ze strony związków i klubów sportowych. – W dalszej perspektywie planujemy utworzenie tu szkoły mistrzostwa sportowego – pisze w odpowiedzi na interpelację sekretarz miasta, Andrzej Wojewódzki. – W sprawie zasad utworzenia i funkcjonowania klas mistrzostwa sportowego zobowiązani jesteśmy do zastosowania zapisów rozporządzenia MEN, zgodnie z którym klasy takie realizują programy szkolenia we współpracy m. in. z polskimi związkami sportowymi czy klubami sportowymi.

Do prowadzenia kształcenia sportowego niezbędna jest więc współpraca z szerszym gronem podmiotów działających w obszarze sportu i bez ich udziału nie może być realizowana. Wszelkie działania dotyczące przekształcenia szkoły objęte są procedurą opisaną w ustawie „Prawo oświatowe”, wymagają między innymi zgody kuratora i poinformowania rodziców uczniów w terminie 6 miesięcy przed planowaną zmianą oraz zawiadomienia związków zawodowych, dlatego też ze stosownym wyprzedzeniem powinny być zapoczątkowane uchwałą intencyjną Rady Miasta Lublin – wyjaśnia sekretarz Wojewódzki. Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here