XXI Festiwal Trzech Kultur we Włodawie

(18-20 września) XXI Festiwal Trzech Kultur we Włodawie przyciągnął tłumy. Były oczywiście gwiazdy estrady i ekranu, a wszystko w pięknej atmosferze radości. Doskonała pogoda tylko jeszcze bardziej uatrakcyjniła festiwal.

Festiwal Trzech Kultur we Włodawie – zainicjowany w 1995 roku – to pierwsze tego typu wydarzenie kulturalne w Polsce. To również niezwykła impreza łącząca przeszłość naszego małego, kresowego miasteczka z jego teraźniejszością. Poprzez wydarzenie włodawskie Muzeum realizuje ekumeniczny program ochrony, edukacji i promocji miejscowej tradycji pogranicza kultur, tolerancji i koegzystencji wyznawców prawosławia, judaizmu, katolicyzmu i protestantyzmu – twórców dziejów Włodawy.

Pierwszego dnia (w piątek) akcenty rozłożono na tradycję żydowską. Zaczęto w małej synagodze spektaklem dla dzieci i warsztatami tańca. Nie zabrakło wystaw, kuchni żydowskiej, skeczy i piosenek z przedwojennego kabaretu żydowskiego. Podczas uroczystego otwarcia starosta Andrzej Romańczuk podkreślał znaczenie kultury w życiu społeczeństw, narodów i małych ojczyzn. Po oficjalnej inauguracji widzowie zachwycili się koncertem Gerarda Edery, Kai Mianowanej i Karoliny Matuszkiewicz. Chwilę później wystąpiła Magdalena Kumorek z zespołem. Pierwszy dzień zakończyła potańcówka klezmerska z zespołem Legend of Kazimierz.

W sobotę było równie bogato. Dużym zainteresowaniem cieszył się spektakl Koziołek Matołek w wykonaniu Centrum Kreatywności Karuzela i monodram inspirowany prawosławną świętą w wykonaniu Teatru Czrevo. Nie obyło się też bez wystaw, a nawet wielkiego dyktanda pogranicza poprowadzonego przez prof. Macieja Malinowskiego. Można też było wysłuchać najpiękniejszych pieśni i ballad Bułata Okudżawy w wykonaniu zespołu Piramidy, zaś potem w cerkwi wysłuchać koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu Męskiego Kameralnego Zespołu Śpiewu Cerkiewnego Partes.

Po zmierzchu na plac synagogalny wyszły Panny Wyklęte, Panny Sprawiedliwe – koncert w wykonaniu Ani Rusowicz, Mariki, Ani Szafraniec i Oli Nowak z zespołu Dziewczyny, Kasi Malejonek, Lilu oraz Darka Majelonka z Maleo Reggae Rockers zachwycił wszystkich. Podobnie jak prezentacja videomappinngu 3D na fasadzie Wielkiej Synagogi i Koncertowa Noc Bardów w wykonaniu Andrzeja Poniedzielskiego, Mirosława Czyżykiewicza, Jerzego Filara, Jarosława Hojnackiego, Jacka Beszczyńskiego, prowadzenie Janusz Kasprowicz. Wyjątkowy hołd oddano tego dnia walczącej o wolność Białorusi. Tuż po koncercie Panien Wyklętych na fasadzie wielkiej synagogi pojawiła się biało-czerwono-biała flaga tego państwa i zabrzmiały nieśmiertelne „mury” Jacka Kaczmarskiego z dedykacją dla Białorusinów.

Ostatni dzień rozpoczęto w cerkwi nabożeństwem wraz z oprawą muzyczną liturgii w wykonaniu Męskiego Kameralnego Zespołu Śpiewu Cerkiewnego Partes. Chwilę później, już w muzeum, miały miejsce warsztaty: animacji lalki i przedmiotu; poprawnej polszczyzny z prof. Jerzym Bralczykiem i prof. Maciejem Malinowskim. Tego dnia był również spektakl dla dzieci, spotkanie z prof. Jarosławem Dumanowskim połączone z pokazami kulinarnymi, Festiwalowa katecheza muzyczna. Na koniec zaś koncert w dwóch kościołach: z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II oraz Klasycy wiedeńscy w muzyce sakralnej. Całość XXI FTK zwieńczyła Kapela ze Wsi Warszawa.

Dodatkowo podczas FTK czynny był Jarmark Festiwalowy, instalacja świetlna na deptaku, wystawa 40. rocznica powstania NSZZ Solidarność we Włodawie, możliwe było zwiedzanie kościoła św. Ludwika i klasztoru oo. Paulinów. Do tego strefy zabaw dla najmłodszych, opowieści i projekcje o sztuce, fotoatelier Wehikuł czasu, spotkania z gwiazdami, animacje uliczne i nawet akcja oddawania krwi. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here