Z wizytą w Kiriat Motzkin

Delegacja włodawskich samorządowców spotkała się z potomkami mieszkańców Włodawy oraz z ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Izraelu. Było to dzień po tym, gdy Marek Magierowski został zaatakowany i opluty przed ambasadą.


Na zaproszenie strony izraelskiej burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński, starosta Andrzej Romańczuk oraz Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum-Zespołu Synagogalnego odwiedzili Kiriat Motzkin – miasto partnerskie Włodawy. Jednym z głównych punktów wizyty było spotkanie z potomkami mieszkańców Włodawy w instytucie Yad Vashem. – To wspaniale, że mimo iż losy rozrzuciły nas po całym świecie, możemy się ponownie spotkać w gronie jednej wielkiej rodziny Włodawian – mówił Muszyński.

– Rok 2019 jest wyjątkowy dla naszego miasta. Obchodzimy bowiem 485. rocznicę nadania praw miejskich Włodawie. Jest to doskonała okazja do przybliżenia mieszkańcom i turystom dorobku kulturowego i społecznego Włodawy, którego twórcami byli również przedstawiciele włodawskiej społeczności żydowskiej – dodał burmistrz.

W spotkaniu uczestniczył również ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Izraelu Marek Magierowski. W opublikowanym na Twitterze wpisie podkreślił, że była to również doskonała okazja do wysłuchania wielu wspaniałych opowieści o Polakach ratujących Żydów w czasie wojny. Dzień wcześniej, wtorek (14 maja) Magierowski został zaatakowany i opluty przez Arika Ledermana, ale incydent w żaden sposób nie wpłynął na plany ambasadora dotyczące spotkania z delegacją z Włodawy.

Porozumienie o współpracy pomiędzy gminą miejską Włodawa i Kiriat Motzkin podpisano 23 września 2016 roku. Przewiduje ono współpracę w wielu dziedzinach. Szczególny nacisk kładzie na kooperację w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa. Zakłada również wymianę doświadczeń w obszarze edukacji poprzez wymianę młodzieży i wizyty robocze.

Umowa ułatwia również nawiązywanie i zacieśnianie kontaktów pomiędzy podmiotami gospodarczymi obu miast. Współpraca partnerska realizowana jest z udziałem lokalnych organizacji i stowarzyszeń. Kiriat Motzkin to blisko 40 tysięczne miasto miasto położone w Dystrykcie Hajfy w Izraelu. Mieszka w nim wielu Żydów pochodzący z terenu powiatu włodawskiego. (b)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here