Zabrzmią miejskie hejnały

35 trębaczy z 28 miast weźmie udział w 28. Ogólnopolskim Przeglądzie Hejnałów Miejskich w Lublinie. 15 sierpnia na Rynku Starego Miasta zabrzmią nuty utworów będących wizytówką wszystkich miast szanujących tę wielowiekową tradycję.

Przegląd gromadzi tu corocznie trębaczy z wielu ośrodków w Polsce. Od lat był i jest jednym z najbarwniejszych, a i najgłośniejszych wydarzeń letniego sezonu w Lublinie. Zawsze odbywa się 15 sierpnia, a więc dniu, w którym król Władysław Łokietek nadał Lublinowi prawa miejskie w 1317 r. Dzieje melodii odgrywanych na murach grodu datują się na 1686 rok. Nowa tradycja odgrywania hejnału nad Bystrzycą trwa od 3 lipca 1990, gdy słyszymy go codziennie w południe – początkowo z Bramy Krakowskiej, a obecnie z balkonu ratusza.

Pomysłodawcą spotkań hejnalistów jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Miłośników Hejnałów Miejskich z siedzibą w Lublinie. Od 1994 roku dba o t,o by kultywować dziedzictwo związane z hejnałem jako dźwiękową wizytówką miasta. Przeważnie to tradycja spisana na kartach historii, czasem tworzona współcześnie. Przegląd bywa również miejscem prezentacji nowo powstałych wersji hejnałów – dowiadujemy się u organizatorów. – To jedyne spotkanie hejnalistów w Polsce o takiej formule – mówi Alicja Marta Dec – kanclerz stowarzyszenia. – Każdego roku OPHM ma swoje przesłanie. W roku ubiegłym odbywał się pod duchowym patronatem kard. Stefana Wyszyńskiego, w tym roku przegląd jest dedykowany niepodległej Ukrainie. Dwa lata wstecz nasze spotkanie zostało odwołane z uwagi na pandemię koronawirusa.

Lubelski zjazd hejnalistów rozpocznie msza św, z muzyczną oprawą trąbek, w bazylice oo. Dominikanów – ul. Złota 9. Od godz. 14 będą trwać ich kolejne spotkania: z prezydentem Lublina, wojewodą lubelskim, marszałkiem województwa lubelskiego, a nawet z konsulem generalnym Ukrainy w Lublinie – wszystkie w Trybunale Koronnym, Rynek 1.

O godz. 15 jest planowany przemarsz korowodu trębaczy z Rynku przez Krakowskie Przedmieście na plac Litewski do pomników: Nieznanego Żołnierza, Unii Lubelskiej, Konstytucji 3 Maja, Marszałka Józefa Piłsudskiego, nastąpi odegranie hejnałów kilku miast i złożenie kwiatów. W uroczystościach 15 sierpnia dodatkową oprawę muzyczną zapewni Górnicza Orkiestra kopalni Lubelski Węgiel Bogdanka SA. – Na godz. 16 przewidziane jest otwarcie 28. Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich i odgrywanie kolejnych hejnałów z balkonu Trybunału Koronnego. Lublin będzie reprezentowany przez trębacza Piotra Ścibaka – zapowiada Stanisław Stępień, wicekanclerz OPHM. Warto dodać, że o tradycje „hejnalnictwa”, tak pielęgnowane przez jego stowarzyszenie, dba w Polsce ponad 100 miast. A przoduje w tym Lublin. Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here