Zachor znaczy pamiętaj

Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych realizuje program edukacyjny „Szkoła Dialogu”, którego celem jest zapoznanie uczniów z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego kraju.

Uczniowie uczestniczą w warsztatach i tworzą swój projekt we współpracy z Muzeum Ziemi Chełmskiej. W ramach programu młodzież postanowiła upamiętnić rocznicę likwidacji przez Niemców chełmskiego getta, która odbyła się w okresie od lipca do listopada 1942 roku. 4 listopada został zorganizowany wspólnie z pracownikami muzeum spacer edukacyjny szlakiem chełmskiego getta, którego przewodnikiem był Zbigniew Lubaszewski.

W celu upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń uczniowie odwiedzili cmentarz żydowski wspólnie z Dorotą Bidą z Muzeum. Przed pomnikiem ofiar Zagłady zostały położone kamienie pamięci z napisem w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej: Pamięci wszystkich żydowskich dzieci z Chełma / In the memory of all Jewish children of Chełm ZACHOR / Pamięci wszystkich żydowskich mieszkańców Chełma / In the memory of all Jewish citizens of Chełm ZACHOR.

Szkołę reprezentowały uczennice kl. 2 Sp: Agnieszka Mazurek i Karolina Palińska oraz koordynatorka projektu Małgorzata Kołodziejczyk. (gk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here