Zachwycające Poleskie Lato z Folklorem

W poniedziałek, 17 lipca Włodawa znowu zamieniła się w stolicę światowego folkloru. A to za sprawą reaktywowanego Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem.

Tym razem jubileuszowego, bo 25. Było jak za najlepszych lat: folklor dosłownie z całego świata, dobra pogoda i świetnie bawiąca się publiczność. Burmistrz Wiesław Muszyński, otwierając Festiwal razem z wicemarszałkiem Krzysztofem Grabczukiem i starostą Andrzejem Romańczukiem, wręczył z tej okazji wszystkim dotychczasowym burmistrzom Włodawy okolicznościowe podziękowania i dyplomy – za wkład w kultywowanie festiwalowych tradycji.
W popularniej „muszli” jako pierwsi wystąpili: zespół Zespół Tańca Ludowego UMCS w Lublinie oraz Halleluya z Izraela i Asociación de Danzas Estampas Burgalesas z Hiszpanii. Szczególnie zespół z Izraela zachwycił. W następnych trzech dniach w amfiteatrze tańczyli: ZTL Włodawiacy (MDK Włodawa), Ballet Folklorico Infantil Coahuila (Meksyk), Mirce Acev (Macedonia), Prygazhosts (Białoruś), Cifroško (Słowacja), Hacettepe University Children, Youth Folk Dance Group (Turcja), Ahuna Ohana (Hawaje – USA), Rosna Kitka (Bułgaria), Keve Folk Dance Group (Węgry) Zespół Tańca Ludowego Polesie (Włodawa). Jedynie Chór Vlodaviensis miał pecha, bowiem ich koncert „rozgoniła” nawałnica, która na amfiteatr spadła istną wodną kaskadą. Generalnie jednak tłumy widzów nagradzały wszystkie zespoły na stojąco, a pogoda pokrzyżowała jedynie plan pięknego zakończenia festiwalu.
Każdego dnia amfiteatr był pełny, a Włodawa przypominała jeden wielki międzynarodowy tygiel – było jak w czasach świetności festiwalu, w latach 90. ubiegłego wieku. Zabrakło tylko przemarszu ulicami miasta. Może jednak i on powróci. (pk)