Zachwycający Moniuszko na Czubach

Zespół Mazowsze wystąpił na inaugurację XXIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby 2019

Żywiołowy występ Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” w kościele pw. Św. Rodziny, w niedzielę, 9 czerwca zapowiada bardzo bogaty program XXIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby 2019.


Program festiwalu, zatytułowany „Moniuszko i jego czasy”, opracował jego dyrektor, Robert Grudzień. W tym roku położył nacisk na promowanie twórczości drugiego, po Fryderyku Chopinie słynnego i wybitnego polskiego kompozytora, Stanisława Moniuszki. Okazją do popularyzacji muzyki twórcy polskiej opery narodowej, której najlepszym przykładem są „Halka”, i „Straszny dwór”, oraz twórcy ok. 300 pieśni, wielu inspirowanych muzyką ludową, jest obchodzona w tym roku 200. rocznica urodzin kompozytora. Sejm Rzeczypospolitej ogłosił w związku z tym bieżący rok właśnie Rokiem Stanisława Moniuszki.

Program tegorocznego festiwalu przewiduje przedstawienie lubelskim melomanom nie tylko konkretnych utworów, w tym koncertowych wykonań oper Stanisława Moniuszki, ale poprzez wydarzenia towarzyszące będzie przybliżać modę, typowe wystroje wnętrz, obyczaje jakie panowały za życia kompozytora, tj. w XIX wieku.

S. Moniuszko to nie tylko jeden z największych polskich kompozytorów, ale także patriota.

Edukację w tym zakresie odebrał m.in. od swojej matki.

Jako twórca dbał o to, by jego pieśni, odwoływały się do motywów narodowych. Pisał także muzykę do wierszy Adama Mickiewicza. W ten sposób popularyzował twórczość wieszcza narodowego, pomagał wzmacniać ducha polskiego w trudnych czasach zaborów. Jego pieśni funkcjonowały jako pieśni w śpiewnikach domowych, które wykonywano przy fortepianie w domach ziemiańskich i mieszczańskich.

S. Moniuszko był wielkim polskim kompozytorem, ale też dyrygentem, organistą, dyrektorem opery warszawskiej. Brał udział w akcjach charytatywnych, a przed powstaniem styczniowym nie wahał się uczestniczyć w poprzedzających je manifestacjach i procesjach, jakie miały miejsce w Warszawie.

Był także twórcą Towarzystwa Muzycznego im. Św. Cecylii w Wilnie, propagując za jego pośrednictwem sakralną muzykę klasyczną.

W Polsce popularyzacją i propagowaniem muzyki S. Moniuszki zajmowała się śpiewaczka operowa Maria Fołtyn, która była niedoścignioną odtwórczynią roli Halki. Obecny XXIII Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby jest – w zamyśle R. Grudnia – kontynuacją tej idei.

Jednocześnie tegoroczna edycja festiwalu przypomina o innych ważnych wydarzeniach. Poprzez wybrane motywy muzyczne ma być w pewnym stopniu kontynuacja zeszłorocznego festiwalowej idei zawartej w haśle „Zrozumieć Niepodległą”. Oczywiście jest to nawiązanie do wciąż jeszcze przeżywanego przez nas 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W zamyśle XXIII Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby 2019 będzie też odnosić się do rocznicy 80-lecia wybuchu II wojny światowej, oraz kolejnej, 32. rocznicy pielgrzymki do Polski Jana Pawła II, podczas której – w czerwcu 1987 r. – odwiedził Lublin.

Całość wydarzenia wpisuje się także w ramy tegorocznych obchodów 450-lecia podpisania unii lubelskiej.

Wśród tegorocznych muzyków i aktorów, zobaczymy znanych nam już dzięki festiwalowi, wybitnych polskich artystów: Jerzego Trelę, Wojciecha Trelę, Jerzego Zelnika, Bogusława Morkę, Alicję Węgorzewską. Wystąpią soliści oper i teatrów muzycznych z Łodzi, Warszawy, Wrocławia, i Lublina.

Koncerty – jak zwykle – odbywać się będą w letnie środowe wieczory o godz. 19. Finał festiwalu odbędzie się 16 października, czyli w rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na urząd papieża.

Po inauguracji festiwalu 9 czerwca kolejny koncert odbędzie się 3 lipca. Będzie zatytułowany „Moniuszko po łacinie, po polsku, po białorusku”. Wystąpią artyści z filharmonii w Mińsku na Białorusi. – Stanisław Moniuszko urodził się właśnie na terenach obecnej Białorusi – wyjaśnia ideę koncertu dyrektor festiwalu, Robert Grudzień. Z kolei koncert zaplanowany na środę, 10 lipca będzie składał się z arii z opery „Halka” oraz pieśni St. Moniuszki. Wykonawcami będą soliści z teatru Muzycznego w Lublinie. 17 lipca wystąpi jeden z ulubionych przez festiwalową publiczność Georgij Agratina, artysta grający m.in. na fletni Pana.

O szczegółach koncertów będziemy informowali na łamach „Nowego Tygodnia”. Natomiast teraz zaznaczmy tylko, że szykuje się z końcem lipca prawdziwy hit dla melomanów. W środę, 30 lipca zostanie wykonana w kościele pw. św. Rodziny, w wersji koncertowej (tzn. nieco krótszej), jedna z naszych narodowych oper czyli „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Wykonawcami będą artyści z Opery Narodowej w Warszawie i Teatru Wielkiego w Łodzi.

Festiwal zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin oraz pomocy finansowej Województwa Lubelskiego. Od kilku lat nad jego organizacją czuwa, oprócz dyrektora festiwalu, Roberta Grudnia, ks. Tadeusz Pajurek, proboszcz parafii pw. Św. Rodziny.

Monika Skarżyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here