Od zadumy ku nadziei

Jak co roku obchody Diecezjalnych Światowych Dni Młodzieży rozpoczęły się piątkową (23 marca) Drogą Krzyżową na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku.


Myślą przewodnią tegorocznych rozważań były słowa z Księgi Wyjścia: „Znam Cię po imieniu”. Pamiętając historię obozu można było zagłębić się we wspomnienia ludzi, którzy tam właśnie nieśli swój krzyż. Swoimi wspomnieniami podzieliły się m.in. panie Wanda Ślusarczyk-Burakiewicz i Zofia Pawłowska.
Pani Wanda – przedwojenna studentka geografii Uniwersytetu Warszawskiego, została aresztowana wraz całą rodziną 8 stycznia 1943 roku. Jej dwaj bracia, najstarszy i najmłodszy oraz ojciec, zginęli na Majdanku. Uratował się średni brat, który uciekł z transportu do Oświęcimia i, ukrywając się, przeżył wojnę w Warszawie.
Z kolei pani Zofia – dyrektor II Gimnazjum w Kołomyi, została aresztowana w 1942 roku i osadzona w więzieniu. W lutym 1943 roku została przywieziona transportem ze Lwowa na Majdanek i umieszczona na V polu, gdzie pracowała w kolumnie sanitarnej. 10 sierpnia 1943 roku została zwolniona z obozu. Odczytano też wspomnienia innych więźniów, na przykład pana Symcha Turkieltbauma, który po likwidacji getta na Majdanie Tatarskim 9 lipca 1942 roku został osadzony na Majdanku. Przebywał na II polu. Zbiegł z obozu 2 listopada 1943 roku, na dzień przed masową egzekucją Żydów. Po wojnie mieszkał w Lublinie. Następnie wyemigrował do Izraela. Był świadkiem w procesach przeciwko byłym funkcjonariuszom SS z Lublina. W czasie wojny stracił żonę i dzieci. Organizatorem Drogi Krzyżowej na Majdanku było już po raz 19. Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy pomocy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Państwowego Muzeum na Majdanku.
Z kolei 25 marca, czyli w Niedzielę Palmową, młodzież z archidiecezji lubelskiej spotkała się, by wspólnie, podczas procesji z palmami ulicami Lublina, dać świadectwo swej wiary. W tym roku na hasło spotkania papież Franciszek wybrał fragment z Ewangelii św. Łukasza: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1, 30). Niedzielne obchody w Lublinie rozpoczęły się o godz. 12.30 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim od spotkania z zespołem Full Power Spirit pod hasłem: „Nie bój się! Uwierz!” w auli CTW 408. Punktem kulminacyjnym ŚDM była msza święta pod przewodnictwem metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika o godz. 15.00 w archikatedrze, do której młodzież przemaszerowała z palmami z KUL. Posługę muzyczną zapewniła Wspólnota Guadalupe. EK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here