Zainwestują w psychiatrię

Opłaciło się przystąpienie chełmskiego szpitala do pilotażowego programu Centrum Zdrowia Psychicznego. Lecznica dostaje dodatkowe pieniądze, za które wyposaży i wyremontuje oddziały. Pierwsze zakupy już zrobione.

Przed rokiem pisaliśmy o przystąpieniu chełmskiego szpitala do pilotażowego programu ministra zdrowia, które powołało Centrum Zdrowia Psychicznego. Od września 2018 chorzy i ich rodziny z naszego regionu mogą liczyć na specjalne wsparcie. Centrum służy im całodobową i skoordynowaną opieką psychiatryczną. W ramach ośrodka funkcjonują także zespoły wyjazdowe, które z pomocą przyjadą do domu pacjenta. Centrum obejmuje wsparciem także rodziny chorych.

Bardzo istotne jest to, że dzięki przystąpieniu do pilotażu chełmski szpital może liczyć na dodatkowe, niemałe pieniądze. Za wykonane procedury oraz za to, że centrum obejmuje opieką mieszkańców Chełma i powiatu chełmskiego, szpital dostaje ekstra pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zamierza przeznaczyć je na poprawienie warunków na oddziałach psychiatrycznych, które delikatnie mówiąc, proszą się o to od lat.

– Zamówiliśmy już część nowego wyposażenia oddziałów, tj. nowe łóżka, materace, pościel i szafki przyłóżkowe – mówi Mariusz Kowalczuk, zastępca dyrektora ds. administracyjnych w chełmskim szpitalu. – Sukcesywnie będziemy także remontować pomieszczenia.

Budynek psychiatrii przejdzie w przyszłym roku termomodernizację w ramach unijnego projektu. Zyska nowe drzwi i okna oraz zostanie docieplony. Pozostanie odnowienie wnętrz. (bf)