Zając obiecuje drogi

Andrzej Zając, wiceprzewodniczący rady powiatu chełmskiego obiecał radnym gminnym w Żmudzi sporo inwestycji. – Zostały już położone potężne podwaliny pod nasze drogi – mówił podczas ostatniej sesji rady gminy.

Andrzej Zając, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Chełmskiego, prowadzi gospodarstwo rolne w Roztoce (gmina Żmudź). W środę pojawił się na sesji Rady Gminy Żmudź. Chociaż w obradach dawno nie uczestniczył, zapewnił, że jest „dostępny na każde życzenie” żmudzkich radnych i sołtysów. I przy okazji swojej wizyty zapowiedział kilka inwestycji.

– Zostały położone potężne podwaliny pod nasze drogi – oznajmił. Wiceprzewodniczący poinformował, że do rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych składany jest wniosek na przebudowę drogi z Kasiłanu przez Kumów Majoracki, Leszczany do Żmudzi. Koszt remontu 15 kilometrów drogi to aż 23 mln zł. Planowana przebudowa obejmuje 8 km asfaltu w gminie Żmudź. Zadanie ma być realizowane w latach 2021-2022. Zając poinformował też, że z tego samego programu starostwo postara się o dotację na przebudowę dwóch kilometrów drogi Pobołowicach. Z kolei z powiatowego budżetu ma być realizowany odcinek drogi powiatowej w Kazimierówce.

– To powinny być pewniaki – stwierdził A. Zając. – W planach są jeszcze odcinki dróg w Klesztowie i Bielinie. Jest tu jednak prośba do wójt i radnych. Przyjęło się, że urzędy gmin przejmują od powiatu w zarządy planowane do przebudowy odcinki dróg i na tej podstawie tworzą dokumentacje projektowe. Dzięki temu te inwestycje są możliwe, dlatego zachęcam do współpracy.

Plany gminy

Z kolei Edyta Niezgoda, wójt gminy Żmudź, poinformowała, jakie gminne inwestycje będą realizowane, jeśli uda zdobyć się dotacje. Wniosek o dofinansowanie złożono m.in. na przebudowę żmudzkiej oczyszczalni i przepompowni. To konieczna inwestycja, na którą do tej pory gminy nie było stać. Szacowana jest na około 4 mln zł. Złożono też wnioski o dotację na budowę chodników w Wólce Leszczańskiej, a także dwóch dróg w Kazimierówce i Annopolu.

Podczas sesji radni gminy Żmudź przyjęli uchwałę w sprawie odpłatności za pobyt dzieci w przedszkolu w czasie przekraczającym bezpłatne nauczanie, czyli powyżej pięciu godzin. Za każdą, kolejną rozpoczętą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu rodzice będą musieli zapłacić 1 zł. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here