Zakaz mają gdzieś

Na ulicy Wygon zrobiło się niebezpiecznie. A to wszystko za sprawą łamiących przepisy drogowe kierowców ciężarówek. Jak mówią mieszkańcy, mimo obowiązującego zakazu poruszania się samochodów powyżej 3,5 ton, nie ma dnia, by przez Wygon nie przejechało kilkadziesiąt ciężkich pojazdów, które niszczą wyremontowaną przed kilkoma laty drogę.

Osiedlowe uliczki w Chełmie nie są przystosowane do ruchu ciężkich pojazdów. Nic dziwnego, że obowiązuje na nich zakaz poruszania się samochodów powyżej 3,5 ton, również ze względów bezpieczeństwa. Wielu kierowców na ustawione znaki drogowe nie zwraca uwagi. Tak jest na przykład na ul. Wygon. Jak mówią jej mieszkańcy, ciężarówki notorycznie łamią zakaz i jeżdżą przez ul. Wygon.

– Z obu stron naszej ulicy, czyli od Ceramicznej oraz Rejowieckiej, są ustawione znaki, które informują, że na ulicę Wygon nie mogą wjechać pojazdy o masie całkowitej powyżej 3,5 ton – mówi jedna z mieszkanek. – Niestety, mało kto na nie zwraca uwagę. W okolicy, zwłaszcza na ulicy Ceramicznej, jest kilka firm budowlanych, ludzie budują domy i stąd też obserwujemy bardziej wzmożony ruch samochodów ciężarowych. Kierowcy zamiast jechać Rejowiecką, a następnie skręcić w Szpitalną, robią sobie skrót i jeżdżą ulicą Wygon. Od czasu rozpoczęcia przebudowy krajowej „Dwunastki” ciężarówek jeżdżących naszą ulicą jest zdecydowanie więcej.

Mieszkańcy skarżą się, że ciężkie pojazdy niszczą nawierzchnię, którą kilka lat temu miasto wyremontowało. – Pamiętam, ile lat zabiegaliśmy o to, by miasto naprawiło drogę. W ubiegłej kadencji doczekaliśmy się remontu. Ale jeśli ciężarówki nadal będą jeździć ulicą Wygon, to ta nawierzchnia długo nie wytrzyma – mówi nasza czytelniczka. – Poza tym kierowcy jeżdżą zbyt szybko, nie czujemy się bezpiecznie. Gdyby policja częściej patrolowała naszą ulicę, ciężarówek byłoby mniej, albo wcale, bo nikt nie ryzykowałby mandatu.

Urzędnicy w chełmskim magistracie przypominają, że miasto już występowało do chełmskiej policji o wzmożenie kontroli w rejonie ul. Wygon. – W związku z kolejnymi zgłoszeniami urząd ponownie zwróci się do policji z prośbą o zainicjowanie bardziej intensywnych kontroli pod kątem łamania przepisów wynikających z wprowadzonej organizacji ruchu – informuje Biuro Prasowe Prezydenta Chełma. (s)