Zakopower

To obecnie jeden z najbardziej znanych w Polsce zespołów, który z powodzeniem połączył muzykę Podhala z nowoczesnymi brzmieniami, oraz rockową estetyką. Zespół Zakopower na czele z Sebastianem Karpiel-Bułecką wystąpią w Chełmskim Domu Kultury 10 grudnia o godz. 17. Bilety w cenie 70, 80 i 90 zł dostępne w ChDK oraz na stronie www.chdk.chelm.pl.

Repertuar Kina Zorza

4 grudnia: godz. 14 – Coco 3D dubbing, godz. 16.30 – Coco 2D dubbing, godz. 19 – Cicha noc, godz. 21 – Najlepszy
5 grudnia: godz. 14 – Coco 2D dubbing, godz. 16.30 – Coco 3D dubbing, godz. 19 – Cicha noc, godz. 21 – Najlepszy
6 grudnia: godz. 14 – Coco 3D dubbing, godz. 16.30 – Coco 2D dubbing, godz. 19 – Cicha noc, godz. 21 – Najlepszy
7 grudnia: godz. 13.30 – Coco 2D dubbing, godz. 16 – Coco 3D dubbing, godz. 18.30 – Najlepszy, godz. 20.45 – Cicha noc
8 grudnia: godz. 14 – Emotki. Film 2D dubbing, godz. 16 – Emotki. Film 2D dubbing, godz. 18 – Liga Sprawiedliwości 3D dubbing, godz. 20.30 – Skazany
9 grudnia: godz. 11 – Emotki. Film 2D dubbing, godz. 13 – Emotki. Film 2D dubbing, godz. 15 – Liga Sprawiedliwości 3D dubbing, godz. 17.30 – Ptaki śpiewają w Kigali, godz. 20 – Skazany
10 grudnia: godz. 11 – Emotki. Film 2D dubbing, godz. 13 – Emotki. Film 2D dubbing, godz. 15 – Skazany,godz. 17.30 – Liga Sprawiedliwości 3D dubbing, godz. 20 – Ptaki śpiewają w Kigali

Kronika halicko-wołyńska

Krystyna Mart – dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej oraz wydawnictwo Avlon z Krakowa zapraszają na spotkanie promocyjne z Dariuszem Dąbrowskim i Adrianem Jusupovićem, autorami przekładu na język polski Kroniki halicko-wołyńskiej.
– Kronika ta, znana jako Kronika Romanowiczów, jest jednym z najważniejszych pomników średniowiecznej ruskiej historiografii. Jej wyjątkowość wynika z faktu, że powstawała ona w XIII wieku niemal „na bieżąco”. Czytelnik znajduje tutaj unikatowe informacje dotyczące nie tylko Rusi halicko-wołyńskiej w XIII wieku, ale także jej relacji z różnymi państwami, w tym: z Polską – informują organizatorzy.
Spotkanie odbędzie się 4 grudnia o godz. 17 w muzeum przy ul. Lubelskiej 55.

Łona, Webber & The Pimps

Chełmski Dom Kultury zaprasza na kolejny koncert w ramach Alternatywnej Sceny Chadeku. – 8 grudnia o godz. 19 wystąpią raperzy Łona i Webber, których ostatni album to prawdopodobnie jeden z ważniejszych muzycznych akcentów ubiegłego roku i niewątpliwie najlepsza z dotychczasowych płyt duetu. „Nawiasem mówiąc” dawno osiągnęła już status Złotej Płyty, zaś singlowy „Błąd” zebrał ponad 6 milionów wyświetleń w sieci – mówią organizatorzy. Bilety w cenie 35 zł do nabycia w ChDK i na stronie www.chdk.chelm.pl.

Michał Bajor – Od Kofty… do Korcza

Prawie 45 lat temu Michał Bajor mając niespełna 16 lat wystąpił jednocześnie w konkursie festiwalu w Zielonej Górze i jako gość na festiwalu w Sopocie. Wtedy jedna z nielicznych w Polsce wytwórni płytowych wydała pocztówkę dźwiękową z piosenką śpiewaną przez niego na obu festiwalach. Pocztówkę tę można było kupić w sklepach muzycznych, a nawet w kioskach Ruchu. Pierwszą dorosłą płytę (jeszcze winylową) Polskie Nagrania wydały wokaliście w 1986 roku.
Nadchodząca kolekcja „Od Kofty… do Korcza”, niejako podsumowująca kilkadziesiąt lat przygody aktora z piosenką, będzie dwudziestą pozycją w jego dorobku nagraniowym, nie licząc pocztówki z 1973 roku. A skąd tytuł? Jak wyjaśnia sam Bajor: „Kofta, bo między innymi od jego pięknych i poetyckich tekstów zaczęło się na poważnie moje śpiewanie; a Korcz, bo tak kapitalnie utrafił w moją muzyczną osobowość, że od dawna nosiłem się z zamiarem nagrania naraz jego muzycznych, dla mnie napisanych perełek”.
Ten wyjątkowy, jubileuszowy koncert 9 grudnia o godz. 19 w ChDK. Bilety cenie 65 zł do nabycia w ChDK i na stronie www.chdk.chelm.pl.

Good God – koncert charytatywny

Chełmski Dom Kultury zaprasza 14 grudnia o godz. 19.30 na koncert Good God. To zespół, który pragnie wyjść na przeciw współczesnym potrzebom młodzieży oraz dorosłych. Poprzez ewangelizacyjne koncerty, w których przeplata się Słowo Boże, świadectwa i mocna, koncertowa muzyka reggae, pragnie głosić Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie. Zespół tworzy 8 osób – zarówno kapłani jak i osoby świeckie. Wykonują autorskie kompozycje, które można zamknąć w gatunku „chrześcijańskiego reggae”.
Bilety w cenie 15 zł dostępne na stronie www.chdk.chelm.pl. Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na ferie zimowe dla dzieci z ubogich rodzin organizowane przy parafii Narodzenia NMP w Chełmie.

Spotkanie z Januszem Wiśniewskim

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z gwiazdą polskiej literatury popularnej – Januszem L. Wiśniewskim. Autor kultowych powieści – „Samotność w sieci”, „Los powtórzony”, „Bikini”, „Grand” czy „Miłość oraz inne dysonanse” odwiedzi Chełmską Bibliotekę Publiczną (ul. Partyzantów 40) 15 grudnia o godzinie 18. – Przyleci specjalnie do nas z Frankfurtu nad Menem, gdzie na co dzień mieszka – mówią organizatorzy.
Podczas spotkania autorskiego pisarz opowie o swojej twórczości oraz najnowszej książce „Wszystkie moje kobiety”. Serdecznie zapraszamy do sali widowiskowej ChBP 15 grudnia br

Turcja w Chełmie

Stowarzyszenie WeRwA zaprasza na 51. spotkanie Chełmskiego Klubu Podróżników, które rozpocznie się w piątek 15 grudnia o godz. 19 w kawiarni artystycznej DeCaffencja. Gościem będzie Juliya Kasjan, Białorusinka mieszkająca w Chełmie. Podczas spotkania będzie można obejrzeć filmy i zdjęcia z Turcji oraz posłuchać ciekawych opowieści. Będzie degustacja tureckich potraw, muzyka turecka, nauka tańca brzucha i języka tureckiego oraz krótki konkurs wiedzy o tym państwie z nagrodami. – Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymają Oko Proroka – najpopularniejszy turecki talizman chroniący przed złymi mocami. Kiedy taki talizman pęka to spełnił swoje zadanie i ochronił osobę, która go posiadała przed niebezpieczeństwem – mówią organizatorzy.
Wstęp na imprezę jest wolny, liczba miejsc ograniczona, rezerwacja miejsc w Decaffencji.

WYSTAWY

Z Kanady dla Muzeum

Galeria 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na wystawę prac składających się na dar dwóch wybitnych artystów o polskim rodowodzie: Kazimierza Głaza z Toronto oraz Alfreda Hałasy z Montrealu. Wystawa będzie czynna do 31 stycznia.

Malarstwo Ewy Król

Biblioteka Główna Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zaprasza na wystawę prac malarskich Ewy Król. Obrazy można oglądać w siedzibie biblioteki (ul. Pocztowa 54) do końca grudnia br.

Pejzaż niedokończony Małgorzaty Wzorek

Chełmska Biblioteka Publiczna i Związek Polskich Artystów Plastyków zapraszają na wystawę malarstwa Małgorzaty Wzorek „Pejzaż niedokończony”. Prace artystki będą zdobić galerię Nova ChBP (ul. Partyzantów 40) do 15 grudnia.