Zakusy miasta uderzają w powiat

fot. Google Maps, Robert Lewicki

– Miasto przejmie gminę i funkcjonujący na jej terenie powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Nowinach – gruchnęło przed tygodniem. – Ale to my jesteśmy właścicielem budynków – tłumaczy Jerzy Kwiatkowski, wicestarosta chełmski.

Od tygodnia huczy za sprawą pomysłu wchłonięcia części gminy Chełm przez miasto. Poza obawą o wzrost podatków pojawiły się inne. Na terenach sołectw, które chce przejąć miasto, jest kilka gminnych szkół. Mieszkańcy boją się ich zamykania. Boją się też zwolnień w urzędzie gminy. Ale obaw jest więcej.

Ostatnia jest taka, że miasto, które chce przejąć sołectwo Nowiny, stanie się także właścicielem funkcjonującego tam Domu Pomocy Społecznej. – Domy pomocy społecznej prowadzą powiaty, a Chełm jest miastem na prawach powiatu i przejmie od chełmskiego starostwa ten obowiązek – uważa nasz rozmówca.

Innego zdania jest wicestarosta Jerzy Kwiatkowski, odpowiedzialny za pomoc społeczną w powiecie. – To nie ma związku, bo my jesteśmy nie tylko organem prowadzącym DPS, ale także właścicielem nieruchomości – mówi.

Zdaniem Kwiatkowskiego poszerzenie granicy miasta wiąże się z przejęciem funkcjonujących na tym terenie szkół, bo to jednostki gminne. – A przecież powiat może mieć i prowadzić dom pomocy na terenie miasta, tak jak może mieć siedzibę na terenie miasta, czy kupić inną nieruchomość w obrębie miasta i nią zarządzać – uważa. – Do tej pory płaciliśmy podatki za nieruchomości w Nowinach gminie, a po ewentualnej zmianie granic będziemy płacić miastu. Tylko tyle się zmieni.

Mimo to powiatowe DPS-y czekają wkrótce spore zmiany. W październiku kończy się adaptacja dawnego liceum w Rejowcu na dom pomocy społecznej. – Do połowy przyszłego roku trafią tam podopieczni z DPS w Chojnie Nowym – mówi J. Kwiatkowski. – A potem sukcesywnie będziemy też przenosić podopiecznych z Kaniego. Część trafi do Rejowca, część do Nowin. A budynki wrócą do spadkobierców, którzy się o nie upomnieli.

J. Kwiatkowski zapewnia, że w związku z tymi roszadami żaden z pracowników DPS nie straci pracy. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here