Zamiast zabawek wolą sikawki

Promesy w miniony poniedziałek wręczał Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki wraz z Lechem Sprawką, wojewodą lubelskim w asyście nadbrygadiera Grzegorza Alinowskiego, lubelskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Uroczystość odbyła się w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Pieniądze na mundury i sprzęt oraz na szkolenia i obozy dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP przywiózł w minionym tygodniu do Lublina minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Finansowe promesy otrzymało 16 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych okalających nasze miasto.


OSP z powiatu lubelskiego bardzo często wspomagają Państwową Straż Pożarną w działaniach ratowniczych na terenie Lublina i Świdnika. Dofinansowanie z rządowego programu ma być przeznaczone nie tylko na zakup sprzętu i wyposażenia (kompletny mundur dla młodziutkiego strażaka ochotnika kosztuje ok. 1300 zł), ale przede wszystkim na konkursy, szkolenia i obozy treningowo-wypoczynkowe dla młodzieży.

Na poziomie gminy dofinansowanie podstawowe na jedną drużynę wynosi do 5 tys. zł, a na poziomie powiatu do 10 tys. miesięcznie. Jak podaje Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP poziom tego dofinansowania może sięgać do 54 tys. zł na jedną Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Rząd przeznaczył na program rozwoju MDP 400 mln zł. (l)