Zamknięcie i otwarcie inwestycji

W poniedziałek, 3 sierpnia, odebrano wybudowany odcinek drogi w Grabniaku, a chwilę później do remontu przekazano odcinek drogi w Wereszczynie. Zakończoną i rozpoczynaną inwestycję poprzedziły wieloletnie starania mieszkańców udręczonych brakiem porządnej nawierzchni.

– W Grabniaku, oprócz przebudowy i budowy drogi, wykonano na najbardziej zabudowanym odcinku kanalizację deszczową, chodniki dla pieszych i ścieżkę rowerową. Materiały z rozbiórki starej nawierzchni posłużyły z kolei na remonty sąsiadujących dróg gruntowych. Obawialiśmy się tej inwestycji, bo co roku już wiosną zaczyna się nad jeziorem bardzo duży ruch turystyczny. Bardzo dobra pogoda i ograniczenia związane z koronawirusem sprzyjały pracom. Z kolei obfite opady poddały testowi zastosowane rozwiązania przy odwodnieniu drogi. Test wypadł pozytywnie – mówi starosta Andrzej Romańczuk.

Symbolicznym wkopaniem łopat rozpoczęto prace przy generalnym remoncie drogi w Wereszczynie. Jeszcze w tym roku, według zapewnień wykonawcy, będzie przebudowany prawie 3-kilometrowy odcinek tej drogi powiatowej. W uroczystości uczestniczyli samorządowcy, budowlańcy, sołtys wsi i ksiądz.

Uroczystość rozpoczęcia prac zaczął Adam Panasiuk, członek Zarządu Powiatu we Włodawie, który podkreślił, że jest to kolejna rozpoczynana inwestycja drogowa w powiecie.

– W ubiegłym roku przebudowano 7 kilometrów dróg i wybudowano ponad 2 kilometry ścieżki rowerowej. W tym roku inwestycji jest znacznie więcej. Ukończone zostały już inwestycje drogowe w Grabniaku, Zaświatyczach i Korolówce – to łącznie 6,5 km. Jeszcze w tym roku przebudowane zostaną drogi w Holeszowie i Wereszczynie o łącznej długości 7 km. W przyszłym roku na przebudowę czekają droga w Stulnie i ulica Długa we Włodawie – wymieniał A. Panasiuk.

W podobnym tonie o sukcesach inwestycyjnych powiatu wypowiadał się wicestarosta Tomasz Korzeniewski. Z kolei wójt gminy Urszulin Tomasz Antoniuk dodał, że remont drogi w Wereszczynie jest efektem współpracy samorządów i że gmina dokłada 1/4 do tej inwestycji. Wykonawca – firma Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lubartowa – obiecał, że prace wykona do końca br.

Przetarg na remont tej drogi wygrała firma z Lubartowa. Za wykonanie tej pracy zażyczyła sobie ponad 1,6 mln zł. Przebudowa drogi zostanie sfinansowana przez rządowy Fundusz Dróg Samorządowych (50% kosztów) oraz powiat włodawski (25%) i gminę Urszulin (25%).

Na odcinku tej drogi, o długości 2,7 km, zostanie wykonana nowa nawierzchnia bitumiczna. Dodatkowo przy skrzyżowaniu z drogą 1717L (Urszulin – Sawin) wykonane zostaną chodniki o łącznej długości 150 m. Warto dodać, że kilka lat temu wykonano chodnik o dł. 715 m, jak również dwa parkingi.

Wykonawca, firma PRD z Lubartowa, udzieli 7-letniej gwarancji na tę drogę. (pk)

Rozpoczęcie prac na drodze w Wereszczynie