Gratka dla miłośników survivalu i bliskiego obcowania z naturą. Nadleśnictwo Chełm kolejny rok z rzędu zaprasza do nocowania w lesie.
W ramach programu „Zanocuj w lesie” udostępniane są obszary leśne miłośnikom uprawiania aktywności typu bushcraft (chodzi o umiejętność przetrwania na łonie natury, w dziczy) i survival. Na wybranym fragmencie lasu pozbawionym infrastruktury rekreacyjno-turystycznej, oddalonym od głównych dróg, pasjonaci aktywności terenowych mogą uprawiać swoje hobby bez żadnych obaw. Nadleśnictwo Chełm także przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”. Na stronie internetowej chełmskiego nadleśnictwa można znaleźć mapki z obszarami, wyznaczonymi do „nocowania”. Są to okolice Janowa, Wierzchowin i Pokrówki. Zanim jednak osoby chętne wybiorą się na noc do lasu powinny zapoznać się ze stosownym regulaminem (na stronie Nadleśnictwa Chełm) i innymi ważnymi informacjami. Muszą wiedzieć m.in. to, że na obszarze, na którym odbywa się polowanie obowiązuje zakaz wstępu. Do tego należy wypełnić „formularz zgłoszenia noclegów” i uzyskać zgodę nadleśnictwa, jeśli nocleg przewiduje więcej niż dwie noce, a nocować w jednym miejscu zamierza więcej niż 9 osób. Ważne, aby po zakończeniu biwakowania przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, zgodnie z zasadą „leave no trace”, z ang. „nie zostawiaj po sobie śladów”.
– Program „Zanocuj w lesie” w przypadku pojedynczych nocowań nie wymaga zgłaszania do Nadleśnictwa – mówi Piotr Kosmala, st. specjalista Służby Leśnej, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Chełm. – Zgodnie z regulaminem muszą to być grupy co najmniej 9 osobowe, a takich zgłoszeń nie mieliśmy nigdy. Nie zauważamy też żadnych niepokojących zjawisk związanych z tym tematem. Nawet, jeśli ktoś nocuje w lesie uprawiając survival, to robi to zgodnie z duchem tego programu, czyli nie pozostawia po sobie śladów bytności czy innych zniszczeń. Dziękujemy za takie postępowanie. (opr. mo)