Zaproszenie dla pań

Z okazji Dnia Kobiet Prezydent Miasta Chełm oraz Dyrektor Chełmskiej Biblioteki Publicznej zapraszają Panie na wyjątkowy koncert Leszka Długosza pt. „Jeszcze ta wiosna…”.

Występ zaplanowano 8 marca 2019 r. o godz. 18.00 w sali widowiskowej biblioteki przy ul. Partyzantów 40. Leszek Długosz jest jedną z najbardziej twórczych osobowości „Piwnicy pod Baranami”, pieśniarzem, kompozytorem, pianistą, aktorem, autorem wielu tomików i tekstów poetyckich, płyt, programów radiowych oraz telewizyjnych, a także felietonów. Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne od dnia 26 lutego (wtorek) w Dziale Rozwoju i Promocji ChBP (I piętro), od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.30. Liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji pod numerem telefonu 82 562 01 01.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Planeta Singli 3: 26 lutego godz. 21.00, 27 lutego godz. 16.00, 28 lutego godz. 18.15, (ChDK)

O psie, który wrócił do domu: 26, 27, 28 lutego godz. 14 i 16, Zorza

Kobiety mafii 2: 26, 27, 28 lutego, 1 marca godz. 18 i 21, 2 marca godz. 15.00, 17.45, 20.30, 3 marca godz. 15.00, 20.45 i 20.30 Zorza, 3 marca godz. 20.30 – ChDK

Bumblebee: 26, 28 lutego godz. 16.00, 27 lutego godz. 18.15, (ChDK)

Corgi, psiak Królowej, 2D dubbing: 1 marca godz. 14.00, 16.00, 2, 3 marca godz. 11.00 i 13.00, ZORZA

Dom, który zbudował Jack: 2 marca godz. 20.45, 3 marca godz. 17.45, ZORZA

Mia i biały Angel, 2 D: 1, 2, 3 marca godz. 16.00, CHDK

Alita: Battle Angel 2D dubbing: 1, 2, 3 marca godz. 18.00, CHDK

Vice: 26 lutego godz. 18.15, 27, 28 lutego godz. 20.30, CHDK

Nowa książka Katarzyny Archimowicz

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie i promocję nowej powieści Katarzyny Archimowicz pt. „Dwie twarze Ioany”, zaplanowane w czwartek, 28 lutego br. o godz. 16.30 w sali widowiskowej ChBP (ul. Partyzantów 40). Podczas spotkania, które odbędzie się w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki, autorka zaprezentuje swoją czwartą publikację, nowość na księgarskim rynku.

Katarzyna Archimowicz jest absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pracuje w Chełmie jako nauczycielka matematyki oraz doradca zawodowy. Jest miłośniczką haftu wielkoformatowego i zapaloną czytelniczką, głównie reportaży oraz powieści historyczno-obyczajowych. Debiutowała powieścią „Miłość w Burzanach” opublikowaną przez oficynę Black Publishing w 2014 r., dobrze przyjętą i ocenioną przez czytelników. Rok później wydała książkę „W kolejce po życie”, a następnie – „Nadwiślańskie serca”, które zdobyły tytuł najlepszej książki na jesień 2017 w plebiscycie czytelników portalu granice.pl.

Główną bohaterką „Dwóch twarzy Ioany” jest młoda Rumunka o polskich korzeniach, której przodkowie uciekając w 1939 r. przed wojenną zawieruchą osiedlili się na rumuńskiej ziemi. Ioana trafia do Polski i bynajmniej nie zostaje przyjęta z otwartymi rękami i sympatią. Musi pokonać wiele trudności i uprzedzeń, aby odnaleźć swoje miejsce na ziemi. Na czwartkowe spotkanie z autorką – wstęp wolny.

Wystawa w Chełmskiej Bibliotece Publicznej

Chełmska Biblioteka Publiczna oraz Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej zapraszają do galerii Nova ChBP, przy ul. Partyzantów 40 w Chełmie na wystawę twórczości członków Stowarzyszenia. Wstęp wolny. Wystawa dostępna będzie w galerii Nova ChBP do 27 lutego.

STKN, z siedzibą we Włodawie, działa od 2005 r. i liczy 96 członków tworzących w różnych dziedzinach sztuki, m.in. malarstwo, rzeźbiarstwo czy kowalstwo. Podczas wernisażu swoją twórczość zaprezentują także poeci zrzeszeni w grupie poetyckiej „Nadbużańska fraza” oraz zespół śpiewaczy „Kresowianki”, wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w przeglądach i festiwalach krajowych i zagranicznych.

Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej organizuje i przeprowadza warsztaty artystyczne dla osób dorosłych niepełnosprawnych, warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, plenery ogólnopolskie i międzynarodowe, wystawy artystyczne, wycieczki i wyjazdy zdrowotno – integracyjne dla osób niepełnosprawnych. Działalność członków opiera się głównie na krzewieniu kultury i sztuki, pracy na rzecz środowiska lokalnego i ponadlokalnego oraz promowaniu kultury regionu nadbużańskiego w kraju i zagranicą.

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na polskie Oscary

W lutym Klub Dobrego Filmu świecić ma blaskiem oscarowego blichtru i złotego kruszca, jakim pokryta jest najbardziej pożądana filmowa statuetka świata. Tak przedstawiciele KDF zapraszają na środowe seanse do sali widowiskowej ChBP przy ulicy Partyzantów. Podczas nich zaprezentowane będą polskie filmy, które dostały lub były bardzo blisko nagrody przyznawanej co roku przez Amerykańską Akademię Filmową.

Najbliższy seans to opowiadający losy słynnego polskiego przedwojennego kompozytora Władysława Szpilmana film biograficzny wyreżyserowany przez Romana Polańskiego. W ostatnią środę lutego zaprezentowany będzie przepiękny plastycznie obraz o życiu Vincenta Van Gogha. Wszystkie seanse rozpoczynają się o godzinie 18. Wstęp wolny. Organizatorzy zapewniają, że filmowych wzruszeń na pewno nie zabraknie.

Malarstwo Mieczysława Wiśniewskiego

Krystyna Mart, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza 22 lutego o godz. 18 do „Galerii 72” przy ul. Lubelskiej 55 na otwarcie wystawy malarstwa zmarłego w ubiegłym roku Mieczysława Wiśniewskiego (1929 – 2018). Wystawa będzie czynna do 31 marca w siedzibie muzeum przy ul. Lubelskiej 55. M. Wiśniewski był wybitnym artystą przez całe swoje życie związanym ze środowiskiem toruńskim.

M. Wiśniewski uczestniczył wielokrotnie w międzynarodowych plenerach dla artystów posługujących się językiem geometrii (1985-1992, 1994, 1995, 1997-2000), organizowanych przez chełmskie muzeum w Okunince nad Jeziorem Białym. Jego prace prezentowano w ramach pokazów poplenerowych, na wystawach zbiorowych prezentujących kolekcję sztuki współczesnej w kraju i za granicą (Węgry, Austria, Słowacja, Niemcy). Ekspozycja składa się z 50 obiektów datowanych na lata 1955-2013, z których 10 należy do zbiorów Muzeum Ziemi Chełmskiej.

Spotkanie Chełmskiego Klubu Podróżników

Stowarzyszenie WeRwA i YAMATO Sushi & Wok zapraszają w piątek, 1 marca, o godz. 19:00 do DeCaffencji na 63. spotkanie Chełmskiego Klubu Podróżników. Tym razem gościem będzie chełmski lekarz Radosław Kędzierawski, który przedstawi relację z podróży na Półwysep Indochiński do Tajlandii, Kambodży i Wietnamu.

Będzie wiele ciekawych zdjęć i filmików, które przybliżą życie w tym ciekawym miejscu świata. Wśród uczestników spotkania zostaną rozlosowane talony na wietnamskie potrawy od YAMATO oraz oryginalne wietnamskie i tajlandzkie upominki ufundowane przez WeRwĘ. Wstęp na imprezę jest wolny, a rezerwację miejsc prowadzi Decaffencja pod numerem telefonu 508 788 878.

Zaproszenie do Galerii Atelier

Z okazji setnej rocznicy powstania Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w Galerii Atelier Ryszarda Karczmarskiego przy ul. Lwowskiej 24 w Chełmie będzie można obejrzeć wystawę portretów zatytułowaną „Twarze ZAiKS-u”, prezentującą twórców związanych ze Stowarzyszeniem. Wernisaż i spotkanie autorskie zaplanowano 4 marca o godz. 18.00. Wystawa będzie czynna do 20 marca.

Autorami zdjęć są członkowie Sekcji Autorów Dzieł Fotograficznych ZAiKS-u. Eksponowane fotografie są wypadkową zawodowych działań fotografików w różnym czasie i okolicznościach. Nadrzędnym celem był dobry portret twórców – wnikliwie ujęcia, przemyślane aranżacje, ale i twarze łapane na gorąco, w biegu, stanowiące część zapisu sytuacji, co podkreśla specyficzną atmosferę kadru. Artyści korzystali z tradycyjnego sprzętu, czyli lustrzanek cyfrowych, choć posługiwali się również aparatami typowymi dla studiów portretowych, czyli klasycznymi lustrzankami średnio- i wielkoformatowymi.

Coraz częściej jednak wywoływanie tak robionych zdjęć oddają profesjonalnym laboratoriom, pracując jedynie nad komputerową obróbką cyfrowych ujęć. Wśród autorów eksponowanych w Galerii Atelier zdjęć są zarówno wybitni portreciści, jak i uznani fotograficy reprezentujący różne dziedziny fotografii: Jacek Barcz, Andrzej Dąbrowski, Wojciech Druszcz, Zbigniew Furman, Krzysztof Gierałtowski, Ryszard Horowitz, Witold Krassowski, Jan Morek, Tomasz Sikora, Marek Szymański i Krzysztof Wojciechowski.