Zarażać pasją

(15 czerwca) Tomasz Rysio, zawodnik zawodów Supermoto, nie tylko się ściga, ale również popularyzuje sportową pasję wśród młodzieży. Gościł właśnie w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie, którego jest absolwentem. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję poznać osobowość człowieka, który dzięki sile charakteru, determinacji i odwadze osiągnął wiele sukcesów w wyścigach motocyklowych Supermoto.

Tomasz opowiadał o ludziach, którzy zaszczepili miłość do sportu. A zaczęło się w trzeciej klasie gimnazjum, w której rozpoczął treningi lekkoatletyczne w klubie MKS „Mechanik” Włodawa pod opieką trenera Andrzeja Wysokińskiego, a później w liceum. W klubie trenował bardzo trudne technicznie konkurencje: skok w dal, trójskok i skok wzwyż. Codzienne dojazdy na treningi i ciężka na nich praca miała ogromny wpływ na jego dalsze życie i realizację własnych marzeń. W lekkiej atletyce osiągnął wiele sukcesów, był uczestnikiem Mistrzostw Polski Juniorów, Mistrzostw Polski LZS i zawodów ogólnopolskich zajmując wysokie miejsca. Studiując i trenując na AWF w Białej Podlaskiej złapał kilka kontuzji, które przyczyniły się do rezygnacji z uprawniania tej dyscypliny. Tomasz nie zrezygnował jednak z pasji sportowych i wtedy zrodziła się myśl o ściganiu się na motocyklach.

Wyścigi motorowe stały się jego kolejną pasją życia. W tej dziedzinie chce być najlepszy. Zebrani obejrzeli filmy z treningów i zawodów, zdobyte medale, puchary i publikacje prasowe. Nie zabrakło miejsca na przybliżenie młodszym kolegom i koleżankom zasad bezpieczeństwa i techniki jazdy na motorach. Gość pokazał elementy stroju, które chronią przed urazami i kontuzjami. Apelował do młodych ludzi o mądrość i rozsądek, szczególnie w trakcie wakacji i podczas korzystania z motocykli i ścigania się na nich. Zaprosił chętnych do wspólnych treningów, aby w bezpiecznych warunkach trenować na torze motocrossowym. Zaciekawienie uczniów budziły szczególnie motocykle, na których ściga się Tomek. Spotkanie zorganizowali nauczyciele „Modrzewiaka” – Halina Karpiuk i A. Wysokiński. (pk)