Zdali na 100 proc!

Najlepsi tegoroczni maturzyści z całej Polski spotkali się w Lublinie

Najlepsi polscy maturzyści spotkali się w Lublinie. Uroczystości odbyły się w piątek, 21 września w auli Szkoły Muzycznej II st. im. Tadeusza Szeligowskiego przy ul. Narutowicza. Coroczne spotkania najlepszych maturzystów odbywają się w wiodących placówkach oświatowych naszego kraju.


To już piąta, finałowa gala ogólnopolskiego projektu „Matura na 100 procent”. Krakowska Fundacja „Zawsze warto” rokrocznie nagradza najlepszych maturzystów ze stuprocentowymi wynikami z matury. Wśród krajowych asów matury regularnie pojawiają się nazwiska uczniów z województwa lubelskiego. – Ich osiągnięcia, to doskonała promocja lubelskiej oświaty – podkreśla Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania UM.

– Nie prowadzimy wewnętrznej klasyfikacji, jest to po prostu 25. zdecydowanie najlepszych maturzystów. W tym roku mamy także wyjątkową absolwentkę, Weronikę Tupaj z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie, która wszystkie egzaminy maturalne zdała na 100 procent – mówi Marek Wasiak, prezes Fundacji „Zawsze warto”. Weronika została uhonorowana, nagrodą specjalną – Statuetką Jaskółki.

Też mamy perły

Częścią dorocznej gali jest indywidualna prezentacja najzdolniejszych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, osiągających znakomite wyniki w nauce. Wielu z nich jest uczniami z mniejszych ośrodków, tak jak Przemysław Podleśny, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie – Miałem sto procent z sześciu przedmiotów rozszerzonych: matematyki, fizyki, chemii, informatyki, języka angielskiego, języka łacińskiego i z kultury antycznej – wylicza Przemek.

– Pisałem tylko egzamin z języka angielskiego, zresztą tego języka uczę się od skończenia czwartego roku życia – dodaje. – W trakcie nauki chodziłem do Lublina na koło chemiczne i informatyczne, ale głównie uczyłem się sam. Lubię się rozwijać, dowiadywać różnych rzeczy – dodaje. Swoja przyszłość związał z Polską, wybrał jednoczesne studia matematyczno-informatyczne na UW w Warszawie. – Podobno te studia to wyzwanie, a ja lubię wyzwania – mówi z uśmiechem Przemysław.

Wysokie wyniki na maturze osiągnęła także uczennica Liceum im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie Joanna Frydrych. – Asia jest laureatką ogólnopolskiej olimpiady języka polskiego i języka francuskiego. Z tych dwóch przedmiotów zdobyła pierwsze miejsce i osiągnęła najlepszy wynik w kraju. Jest również laureatką olimpiady z języka łacińskiego i filozofii. Pisemnie zdawała tylko matematykę – podkreśla Elżbieta Nawrot, dyrektor LO im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie. – Interesuję się literaturą i muzyką klasyczną. Uczę się śpiewu i gry na fortepianie w Szkole Muzycznej II st. im. Tadeusza Szeligowskiego – dodaje Asia.

W przyszłym roku najlepsi absolwenci z wysokimi wynikami z matury spotkają się w Gdyni.
Emilia Kalwińska