Zdemaskowani, ale z covidowymi paszportami?

Liczba nowych zakażeń koronawirusem i chorych z Covid-19 w szpitalach z każdym z dniem spada, więc w życie wchodzą kolejne, z zapowiadanych przez rząd, poluzowania covidowych obostrzeń, w tym to, chyba najbardziej oczekiwane, bo dotyczące wszystkich – od najbliższej soboty, 15 maja, na świeżym powietrzu nie będziemy musieli nosić maseczek.

Do ogłoszenia zwycięstwa w walce z koronawirusem wciąż jeszcze daleko, ale dane z ostatnich dni umacniają nadzieję, że ta chwila jest coraz bliżej. Średnia liczba dziennych zakażeń Sars-CoV-2 zmalała już poniżej 5 tysięcy, a liczba zajętych łóżek covidowych do 16,2 tys. (tydzień wcześniej było 21 tys.). Niestety, wciąż ponad 2,1 tys. pacjentów, czyli tyle samo co przed tygodniem, musi korzystać z respiratorów i o wiele za wolno, niż byśmy chcieli, spada liczba zgonów pacjentów z Covid-19 – średnia dzienna w ubiegłym tygodniu wyniosła – 318.

Jak ocenia minister zdrowia Adam Niedzielski ten trend powinien być trwały, bo biorąc pod uwagę liczbę osób, które przechorowały Covid-19 i przyjęły szczepionkę, odporność na wirusa ma już blisko połowa dorosłych Polaków. Można więc realizować, przedstawiony pod koniec kwietnia, harmonogram luzowania obostrzeń. I tak od ubiegłej soboty, 8 maja, ponownie otwarte są pensjonaty i hotele (max 50 proc. obłożenia obiektu), ale bez restauracji i strefy welness&spa. Od najbliższej soboty, 15 maja będziemy mogli chodzić po dworze bez maseczki (zasłanianie nosa i ust dalej obowiązywać będzie w pomieszczeniach) i przysiąść w restauracyjnym ogródku z zachowaniem bezpiecznego dystansu między stolikami oraz limitu osób na stolik.

Na dworze będzie można również organizować spektakle kulturalne i seanse filmowe przy max. 50 proc. obłożenia, a także imprezy okolicznościowe (m.in. wesela i komunie) z limitem do 25 osób. W połowie maja do szkół wrócą, początkowo w systemie hybrydowym, uczniowie klas 4-8 podstawówek i szkół średnich, a na trybunach obiektów sportowych będą mogli zasiąść kibice (max. 25 proc. zajętych miejsc). Od 29 maja będziemy mogli wybrać się do restauracji, kina, czy teatru (limit 50 proc. obłożenia) oraz siłowni, klubu fitness, czy solarium (limit 1 osoba na 15 m2), a wszyscy uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej. Od tego dnia w imprezach okolicznościowych, w pomieszczeniach, będzie mogło uczestniczyć do 50 osób, przy czym do limitu nie będą wliczanie osoby zaszczepione.

Już kłują w Icemanii

Majowy weekend, mimo akcji „Zaszczep się w majówkę”, nieco spowolnił dynamikę szczepień. Kilkudniowe wyhamowanie szybko udało się nadrobić, bo w całym kraju ruszają kolejne Punkty Szczepień Powszechnych. W środę, 5 maja, rozpoczął pracę PSP na lodowisku Icemania w Lublinie przygotowany przez 1 Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie wspólnie z miastem. Punkt działa siedem dni w tygodniu od 7.00 do 19.00 i jest przygotowany do szczepienia ponad 720 osób dziennie. W sumie w ubiegłą niedzielę zaszczepionych już było ponad 13,6 mln dorosłych Polaków, z czego 3,5 mln dwoma dawkami, a zgodnie z zapowiedziami rządu do 10 maja wszystkie chętne osoby pełnoletnie mają mieć wystawione e-skierowania na szczepienia, a przed końcem wakacji każdy kto chce, zostanie zaszczepiony.

Prawdopodobnie, chcąc nie chcąc, będzie musiała to też zrobić przynajmniej część przeciwników szczepień, bo wiele krajów, chce wprowadzić tzw. paszporty covidowe, zawierającego informację o tym, czy jego posiadacz otrzymał szczepionkę przeciwko Covid-19, ma niedawno wykonany test na koronawirusa z wynikiem ujemnym lub przechodził zakażenie. Paszporty covidowe umożliwiałyby swobodne przemieszczanie się między krajami i korzystanie z usług. Po szczycie UE, który odbył się w ubiegły weekend w portugalskim Porto, wszystko wskazuje na to, że paszporty będą obowiązkowe na terenie całej Unii.

– Możemy realistycznie przyjmować, że porozumienie polityczne dotyczące paszportów covidowych zostanie osiągnięte do końca tego miesiąca – stwierdziła po zakończeniu szczytu szefowa KE, Ursula von der Leyen. RD

PANDEMIA W LICZBACH

Od wtorku 4 maja do niedzieli 9 maja w Polsce liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wzrosła do 2 833 052 (o 27 296), zgonów do 70 009 (o 1 908), wyleczonych do 2 569 501 (o 39,66 tys.), a wykonanych szczepień do 13 670 541 (o 1 793 481). W woj. lubelskim przybyło 1 478 zakażonych (od początku 123 961), a 78 pacjentów z Covid-19 zmarło (od początku 4 208). W ubiegłą sobotę dzienna liczba zakażeń w Polsce wynosiła 4 771, w W. Brytanii – 2 047, Niemczech – 13 125, Włoszech – 10 174, Francji – 20 745. Na świecie liczba wykrytych infekcji SARS-CoV-2 przekroczyła 157,74 mln. Ponad 3,28 mln osób z Covid-19 zmarło, a 93,7 mln wyzdrowiało. Dane na niedzielę, 9 maja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here