Zdolności dla Niepodległej

Już po raz 8. VII LO im. Marii Konopnickiej w Lublinie organizowało konkurs dla utalentowanej młodzieży. Koncert laureatów odbył się 5 kwietnia w studiu Radia Lublin. W tym roku, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, towarzyszyło mu hasło „Talenty Niepodległej”.


– Mieliśmy ponad stu uczestników w kategorii artystycznej i ponad 200 prac w kategorii plastycznej – mówi Dorota Iwanicka-Przybysz, koordynatorka konkursu 7. Talent. – Nasi uczestnicy to pasjonaci. Niektórzy mają duże doświadczenie muzyczne, a niektórzy stawiają dopiero pierwsze kroki. Mogą porównać się z innymi, zobaczyć, jak wyglądają występy na scenie i życie artystyczne – dodaje.

– Tańczyliśmy razem od 1,5 roku. Tygodniowo spędzamy na sali ponad 11 godzin, poświęcamy się całym sercem temu, co robimy – mówią Paulina Sidor i Daniel Gołębiowski, laureaci pierwszego miejsca w kategorii tanecznej. – Bez tańca mielibyśmy za dużo wolnego czasu. Chodzimy do różnych szkół, ale spotkamy się w szkole tańca „Lider”. W przyszłości chcielibyśmy sami być trenerami i uczyć młodsze pokolenia – dodają.

Najlepsi otrzymali cenne nagrody – sprzęt elektroniczny. Specjalną nagrodę ufundował lubelski wojewoda Przemysław Czarnek. Otrzymała ją orkiestra z Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie kierowana przez Arkadiusza Konowałka. Atrakcyjne nagrody ufundował również marszałek województwa lubelskiego. – W całej orkiestrze jest około 25 osób. Skład się zmienia, ale zawsze tworzą ją uczniowie. Na konkursie postawiliśmy na główny motyw z Jamesa Bonda i „What a wonderful world”.

Motyw z Bonda do łatwych nie należał, ale jak się wszystko zgrało, to wyszło dobrze. Ma dużo pionów, wysokiego grania i trudnych nut – mówi Kamil Zarajczyk z klasy VI Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie. Wydarzeniu towarzyszył konkurs literacki „Życzenia dla Niepodległej” i konkurs fotograficzny „Pocztówka dla Niepodległej” oraz konkurs plastyczny „Lubelskie impresje” , którego tegorocznym tematem przewodnim było Stulecia odzyskania niepodległości. Wpłynęły na niego 202 prace z całego województwa. Dyplomy i wyróżnienia laureaci otrzymali podczas koncertu galowego. (EM.K.)