Zdrowo na sportowo

Uczniowie lubelskich podstawówek wzięli udział w Integracyjnym Turnieju Sportowym „Razem zdrowo na sportowo”, zorganizowanym przez SP nr 53 z SOSW nr 2 w Lublinie.
Mali sportowcy z klas I-III ze szkół nr 28, 32, 43, 47 i 53 rywalizowali w różnych konkurencjach związanych ze zdrowym odżywianiem. Wystartowało pięć drużyn, które w nazwie miały warzywa. – Jesteśmy szkołą specjalną. U nas uczą się dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnością. W miesiącu maju jest obchodzony Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością i chcemy włączyć się w obchody tego święta. Postanowiliśmy zorganizować taki turniej, który połączy we wspólnej zabawie i konkurencjach dzieci pełno i niepełnosprawne. Impreza wpisuje się w działania „Szkół promujących zdrowie” dzielimy się w ten sposób naszym doświadczeniem z organizacji olimpiad specjalnych, które zaczęliśmy organizować jako pierwsi w Lublinie – mówi Justyna Kułak, psycholog z SOSW nr 2 w Lublinie. Dzieci wspierane przez nauczycieli, rodziców i wolontariuszy z pedagogiki specjalnej UMCS rywalizowały w takich konkurencjach, jak: sadzenie ziemniaków, bieg po kapustę czy marchewkowej sztafecie.
Imprezę odbywającą się w hali MOSiR poprowadziła Agnieszka Zańko, dziennikarka lubelskiej telewizji prowadząca program „Potrafisz”, która sama jest osobą niepełnosprawną – porusza się na wózku inwalidzkim. Rozemocjonowane maluchy dzielnie walczyły, a ich sportowe zmagania zostały nagrodzone medalami i dyplomami. Każda konkurencja wymagała współpracy dzieci niepełnosprawnych i pełnosprawnych, które dzielnie dopingowali mali kibice. (EM.K.)