Żegnaj szkoło, witajcie wakacje

W piątek, 24 czerwca, ok. 335 tys. uczniów z województwa lubelskiego rozpoczęło długo oczekiwane wakacje. Dyrektorzy szkół przyznają, że ostatnie 10 miesięcy nie było łatwym czasem, głównie ze względu na pandemię, ale w ostatnich miesiącach, na szczęście, wszystko wróciło do normalności, a matury i egzamin ósmoklasisty odbyły się bez żadnych przeszkód w zaplanowanych terminach. Teraz przez najbliższe dwa miesiące uczniowie mogą cieszyć się błogim lenistwem i zbierać siły na kolejny rok szkolny.

Jednak póki co o nowym roku szkolnym uczniowie nie myślą. W piątek, 24 czerwca, w szkołach w Lublinie i Świdniku, podobnie jak w całym kraju, odbyły się uroczystości związane z zakończeniem roku szkolnego. Symbolem tego dnia były świadectwa oraz dyplomy i nagrody dla najlepszych i najaktywniejszych uczniów oraz kwiaty i czekoladki wręczane w podzięce nauczycielom.

Dla niektórych uczniów ten koniec roku szkolnego, oznacza także koniec pewnego etapu edukacji. Ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku pięknie pożegnali koledzy z młodszych klas, przygotowując dla nich wyjątkową akademię, podczas której zaprezentowali swoje artystyczne talenty.

Dyrektorzy i nauczyciele przyznają, że rok szkolny 2021/2022 nie należał do najłatwiejszych. – Był przeplatany kwarantannami i nauką zdalną; pewien niepokój wprowadziła też wojna na Ukrainie – przed szkołami postawiono nowe zadania. Myślę, że im podołaliśmy. Na szczęście ostatnie miesiące tego roku szkolnego pozwoliły pracować już normalnie. Plusem jest również to, że wszystkie egzaminy odbyły się w zaplanowanych terminach i w zasadzie już bez obostrzeń – mówi nam jeden z nauczycieli.

Mimo, że oceny już wystawione, a świadectwa rozdane tegoroczni absolwenci podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych z niecierpliwością czekają na wyniki egzaminów. Zostaną one podane 1 lipca (egzamin ósmoklasisty) i 5 lipca (matury).

Na odpoczynek i zbieranie sił uczniowie mają czas do 1 września. Kolejny rok szkolny na pewno przyniesie zmiany. Także w podstawie programowej. W pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych wiedzę o społeczeństwie zastąpić ma nowy przedmiot – historia i teraźniejszość. Uczniowie będą mieć też zajęcia z biznesu i przedsiębiorczości; większy nacisk ma zostać położony na przysposobienie obronne – jego elementy wrócą w ramach zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here