Zero z funduszy norweskich

Raz na wozie, raz pod wozem… Miasto nie dostało dofinansowania z funduszy norweskich na realizację projektu „Zielone Miasto Chełm dla mieszkańców, gospodarki i środowiska”. Pieniądze powędrowały za to do 29 samorządów. Każdy z nich otrzyma po ponad 3,5 mln euro.

Zwycięskie miasta, które otrzymają wsparcie z programu „Rozwój Lokalny” finansowanego z Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wybrało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. 29 samorządów dostanie po ponad 3,5 mln euro na realizację kompleksowych projektów rozwojowych.

Program „Rozwój Lokalny” ma na celu wzmocnić spójność społeczną i gospodarczą poprzez podniesienie jakości środowiska, przedsiębiorczości, efektywności administracji publicznej i standardów życia dla wszystkich mieszkańców małych i średnich miast. Promuje on działania poprawiające jakość życia ich mieszkańców między innymi poprzez projekty w zakresie poprawy jakości powietrza, ograniczanie bezrobocia, migracji zarobkowej do dużych miast, wspieranie przedsiębiorczości oraz wzmacnianie lokalnego rynku pracy.

O pieniądze ubiegało się też miasto Chełm. Wiele wskazywało na to, że chełmski samorząd otrzyma oczekiwane wsparcie. Niestety, ostatecznie wniosek przygotowany przez miejskich urzędników z Chełma nie znalazł się na liście projektów zakwalifikowanych do dofinansowania. Z miast województwa lubelskiego pieniądze dostał tylko Hrubieszów. Chełmski wniosek znalazł się na szóstym miejscu „pod kreską”. Nieco wyżej oceniono projekty z Kraśnika i Świdnika, ale one również nie dostały finansowego wsparcia.

Biuro Prasowe Prezydenta Chełma zapewnia, że mimo iż wniosek miasta nie znalazł uznania komisji oceniającej projekty, prowadzone prace analityczne, diagnostyczne i planistyczne nie trafiły do szuflady.

– Projekt Zielone Miasto, przygotowany przez UM i złożony w ramach programu Rozwój Lokalny, to swoista strategia rozwoju miasta, która zakłada m.in. budowę systemu zeroemisyjnego transportu, rewitalizację terenów zielonych, poprawę atrakcyjności gospodarczej Chełma czy budowę marki miasta – informuje Biuro Prasowe.

– Pomimo tego, iż miasto nie uzyskało dofinansowania na realizację projektu, będzie stopniowo, również przy pomocy innych źródeł finansowania, wdrażać jego kolejne elementy. Prace w tym zakresie już trwają. Dostaliśmy dofinansowanie na zakup 26 wodorowych autobusów, wielkimi krokami zbliża się rewitalizacja Parku Miejskiego, a budowa Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej, czy współpraca z Agencją Rozwoju Przemysłu w zakresie programu „Fabryka” z pewnością przyczynią się do wzmocnienia potencjału gospodarczego miasta – przekonują urzędnicy. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here