Zgłoś, czym ogrzewasz dom

Grzegorz Brodzik podczas budżetowej sesji rady miasta Krasnystaw przypomniał o bardzo ważnej sprawie. Od 1 lipca 2021 roku każdy właściciel i zarządca budynku musi złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków dotyczącą źródeł ciepła i spalania paliw. Ostateczny termin minie 30 czerwca br.

– Składałem zapytanie związane z niską emisją i proponowałem, aby wprowadzić program wymiany tzw. „kopciuchów” na źródła nieemitujące zanieczyszczeń – mówił Brodzik. – Klub radnych z Porozumienia Ziemi Krasnostawskiej zwrócił się do burmistrza o reakcję w tej kwestii, przedstawiając określone działania: zakup miernika, dron dla straży miejskiej monitorujący i sprawdzający ewentualne zanieczyszczenia powietrza oraz utworzenie Programu Ochrony Powietrza.

Radny przypomniał, że podstawowym celem ustawy antysmogowej jest likwidacja tzw. „kopciuchów”, czyli kotłów na paliwa stałe. Zgodnie z przyjętą przez sejmik województwa lubelskiego uchwałą na Lubelszczyźnie ma to nastąpić do 2024 roku.

– Poprzedni zastępca burmistrza przekonywał, że takie działania będą prowadzone, ale żeby przedstawić jakiekolwiek wnioski, trzeba przeprowadzić inwentaryzację wszystkich źródeł szkodliwej emisji – podkreślał Brodzik.

Za brak do 30 czerwca 2022 r. zgłoszenia źródła ogrzewania budynku do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków grozi kara finansowa do 500 zł. Brodzik chciał dowiedzieć się, czy w Krasnymstawie są prowadzone już działania w postaci inwentaryzacji źródeł szkodliwej emisji i co miasto planuje w tej sprawie zrobić. Pytał, czy mieszkańcy otrzymają informację o spoczywającym na nich obowiązku, by w terminie dokonali zgłoszenia i nie byli narażeni na ewentualne kary. Ponieważ radny złożył interpelację pisemną, burmistrz w ciągu 14 dni musi mu udzielić odpowiedzi.

Zgłoszenia można wysłać przez Internet. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, kliknąć w poniższy link, a następnie w „złóż deklarację”. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here