Zgoda buduje

Urszuliński „basen” już wkrótce może przejść do historii. Mowa o kawałku drogi powiatowej z Hańska przy skrzyżowaniu z krajową 82, która po każdym większym deszczu czy roztopach zamienia się w ogromne rozlewisko. – Mimo licznych interwencji u władz problem wciąż pozostaje nierozwiązany – narzekają tamtejsi przedsiębiorcy.

– Droga, przy której znajduje się parking dla klientów korzystających między innymi z poczty oraz innych usług i sklepów notorycznie jest zalewana – mówi jeden z tamtejszych przedsiębiorców. – Przez to mamy utrudnioną działalność z czego wynika spadek dochodów oraz brak konkurencyjności z innymi firmami. W większości roku parking, jak i znaczna część drogi powiatowej są zalane wodą, co całkowicie uniemożliwia korzystanie z parkingu. Pomimo że pan wójt w trakcie trwania swojej kadencji obiecał rozwiązać problem parkingu, to żadne działania w tej sprawie nie zostały podjęte – dodaje nasz rozmówca. Okazuje się jednak, że naprawa tej drogi i parkingu leży nie tyle w gestii gminy, a powiatu. Obecnie, po wielu przepychankach wygląda na to, że te dwie instytucje w końcu wypracowały jakiś konsensus w tej sprawie.
– Całkowicie rozumiem rozgoryczenie mieszkańców i przedsiębiorców ul. Pocztowej, a także mieszkańców Andrzejowa, którzy od lat walczą o przebudowę drogi powiatowej Urszulin – Hańsk – mówi Tomasz Antoniuk, wójt gminy Urszulin. – Gdyby to zależało ode mnie, droga byłaby już dawno zrobiona. Niestety, jest to droga powiatowa i odpowiedzialnym za jej utrzymanie jest powiat włodawski. To starostwo jest inwestorem i decyduje, co będzie robione. Od kilku lat apeluję, piszę pisma i namawiam Zarząd Powiatu do zajęcia się tym problemem i pozyskania na ten cel środków zewnętrznych. Obiecywano nam już kilkakrotnie, że już w tym roku, że już teraz, ale jak widać na razie nic z tego. W 2017 r. starosta obiecał, że wybuduje cały odcinek do Andrzejowa i chce od gminy na ten cel ok. 1,1 miliona złotych. Zgodziliśmy się. Jednak w ubiegłym tygodniu starosta wystąpił do nas z pismem, że chce z własnych środków, bez wsparcia z zewnątrz, wybudować odcinek 400 metrów za prawie 1,5 miliona złotych i chce od gminy 720 tys. złotych. Na najbliższej sesji przedstawię propozycję radnym i będę ich namawiał do wsparcia przebudowy ul. Pocztowej, bo to ważny odcinek tej drogi. Możliwości finansowe gminy Urszulin w tym roku i w latach przyszłych zależą głównie od współpracy z powiatem włodawskim przy innych przedsięwzięciach, więc dobra współpraca jest tu najważniejsza – tłumaczy Antoniuk.
Temat złego stanu nawierzchni drogi powiatowej na odcinku Urszulin-Hańsk, jak również nadmiernie gromadzącej się wody na ul. Pocztowej doskonale znany jest też w starostwie. – W przyjętym jeszcze w 2015 r. Planie Rozwoju Sieci Dróg Powiatowych na lata 2016-2020 drogę tą umieszczono na I pozycji dróg powiatowych planowanych do przebudowy – wyjaśnia wicestarosta, Adam Panasiuk. – Ta inwestycja stała się więc dla nas priorytetem. W pierwszej kolejności przebudowę odcinka o długości 6,32 km (Urszulin-Wincencin) zaplanowano zrealizować w ramach projektu Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina, jednak ze względu na niewielkie środki w ramach programu projekt nie otrzymał dofinansowania. Aby móc starać się o dofinansowanie z programu transgranicznego na własny koszt wykonaliśmy dokumentację projektową na cały odcinek drogi Urszulin-Hańsk. Posiadanie tej dokumentacji pozwoliło na rozpoczęcie procedury uzyskania pozwolenia na budowę. Mając komplet dokumentów przystąpiliśmy do konkursu ogłoszonego przez Wojewodę Lubelskiego z Programu Przebudowy Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. Niestety, nieoczekiwane zmniejszenie puli (z planowanych 41,5 do zaledwie 30 mln zł) sprawiło, że będący na 19. miejscu wniosek nie uzyskał dofinansowania. Z powodu zakończenia programów na inwestycje drogowe z dofinansowaniem UE oraz niekorzystnych kryteriów na tzw. schetynówki podjęliśmy decyzję, że na odcinku 400 metrów przebudowę drogi wykonamy ze środków własnych z dofinansowaniem gminy Urszulin w wysokości 50%. Planowany do przebudowy odcinek zaczyna się od drogi krajowej nr 82, a kończyć się będzie na kanale wodnym, a więc odcinek ten obejmuje fragment drogi, który jest przedmiotem skargi tamtejszych przedsiębiorców. Reasumując, doskonale rozumiemy niezadowolenie mieszkańców ze złego stanu infrastruktury drogowej powiatu, ale trzeba zrozumieć, że posiadamy sieć 380 km dróg powiatowych, w tym 280 km o nawierzchni asfaltowej. W zdecydowanej większości stan tych dróg jest zły lub bardzo zły. Niewielkie środki otrzymywane przez powiat w ramach subwencji wystarczają jedynie na bieżące utrzymanie dróg w stopniu minimalnym. Z kolei konkursy na przebudowę dróg powiatowych ze środków unijnych i krajowych ograniczone są do niewielkich kwot. Pomimo tego dokładamy wszelkich starań, aby poprawiać stan naszych dróg. W latach 2015-2017 udało się nam zrealizować 6 inwestycji drogowych, na łączną kwotę ok. 7 mln. W tym roku zaś rozpoczynamy przebudowę 8 km dróg na odcinkach Urszulin-Nadrybie i Sobibór-Wołczyny – wylicza Panasiuk.
Ostateczna decyzja, czy ul. Pocztowa zostanie wyremontowana zależeć będzie od radnych z Urszulina. Jeżeli przychylą się do propozycji starostwa i znajdą 720 tys. zł w budżecie, mieszkańcy i przedsiębiorcy z rejonu głównego skrzyżowania w Urszulinie jeszcze w tym roku będą się cieszyć z wyremontowanej szosy i parkingu. (bm)