Zimowy wyjazd ZTL Włodawiacy

(13-17 stycznia) Pierwszy tydzień ferii zimowych Zespół Tańca Ludowego „Włodawiacy” z Młodzieżowego Domu Kultury we Włodawie spędził w Niedzicy – miejscowości położonej u podnóża Pienin Spiskich, nad Jeziorem Czorsztyńskim. Na ten aktywny wypoczynek wybrał się wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca „Podlasiacy” z Bialskiego Centrum Kultury w Białej Podlaskiej. Głównym celem wyjazdu był udział w warsztatach tanecznych, na których młodzież poznała najbardziej charakterystyczne tańce górali spiskich oraz kulturę tego regionu.


Ponad 40-osobowa grupa tancerzy z obu zespołów przez kilka dni pracowała nad opanowaniem podstawowych kroków i figur dynamicznych tańców spiskich, doskonaląc przy okazji kondycję, koordynację i technikę tańca.

Zajęcia poprowadziła Maria Wnęk – kierowniczka Zespołu Regionalnego „Zielony Jawor” w Krempachach, choreografka pracująca z zespołami w Polsce i za granicą, plastyczka, muzykolożka, etnografka z zamiłowania, zajmująca się przede wszystkim folklorem spiskim. Zwieńczeniem warsztatów był koncert Zespołu „Zielony Jawor”, który był miłą niespodzianką dla tancerzy.

Nie zabrakło również wolnych chwil na relaks i integrację uczestników wyjazdu. Młodzież znalazła czas na naukę jazdy na nartach, łyżwach, a piękna pogoda pozwoliła na podziwianie widoków Słowacji i Zakopanego w zimowej scenerii. Zwiedzili także Zamek Dunajec w Niedzicy, który stanowi jeden z najcenniejszych zabytków architektury obronnej w Polsce, wzięli uczynny udział w pokazie produkcji sera w Muzeum Oscypka, a także wypoczęli w Termach Bania w Białce Tatrzańskiej.

Mimo bardzo intensywnej pracy młodzież wróciła wypoczęta, pełna sił i umiejętności, które najprawdopodobniej przyniosą efekty w postaci nowego repertuaru Zespołu Tańca Ludowego „Włodawiacy”. (-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here