Zjazd Kresowian

Pod hasłem „Ojczyzna Przodków Duszą Pokoleń” 4-5 września br. odbywał się VIII „Ogólnopolski Zjazd Kresowian Ziemi Lubomelskiej i Wołynia w Chełmie”.

Organizatorem zjazdu było Towarzystwo Rodzin Kresowych, a wydarzenie odbywało się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Chełm. Uczestnicy zjazdu spotkali przy studni na pl. Łuczkowskiego. Tego dnia w programie zjazdu była m.in. wspólna modlitwa za Polaków pomordowanych na Wołyniu przy pomniku „Piety Wołyńskiej”, a także nabożeństwo w kościele św. Izydora w Pławanicach (gmina Kamień).

Uczestnicy zjazdu mieli okazję porozmawiać i zintegrować się podczas spotkania pokoleń z biesiadą w Pławanicach. Dostarczyło to im wielu wzruszeń. W programie drugiego dnia zjazdu było m.in. nabożeństwo w kościele św. Rodziny w Chełmie, a także zwiedzanie wystawy pod nazwą „Zamki i Kościoły Wołynia”.

– Zjazd Kresowian wspaniale zorganizowano i towarzyszyła mu niepowtarzalna atmosfera – mówi jeden z uczestników zjazdu. – Spotkanie ze świadkami tamtych tragicznych wydarzeń, wspólne zwiedzanie Chełma, rozmowy, zdjęcia, upamiętnienie ofiar, biesiada kresowa. To wszystko było niezapomnianym przeżyciem. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here