Złote rączki potrzebne

Remonty, budowlanka, pielęgnacja zieleni. Takimi pracami, do których potrzeba „złotych rączek”, zajmą się zatrudnieni w Leśniowskim Przedsiębiorstwie Komunalnym. Pracę w nim znalazło siedmiu bezrobotnych mieszkańców gminy Leśniowice. Jeśli zleceń nie będzie brakowało, spółka zatrudni więcej osób.

Kolejne po Spółdzielni Socjalnej „Słowianka” przedsiębiorstwo społeczne rozpoczęło działalność w gminie Leśniowice. Leśniowskie Przedsiębiorstwo Komunalne to spółka działająca jako podmiot ekonomii społecznej, która prowadzi działalność, łącząc cele gospodarcze i społeczne.

Na jej funkcjonowanie pozyskano z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej dofinansowanie: 147 tys. zł na zakupy inwestycyjne (m.in. ciągnik Renault, kosiarka bijakowa, kosa, piła, narzędzia budowlane oraz do pielęgnacji zieleni) oraz 117 tys. zł na wsparcie pomostowe, które będzie wypłacane przez 12 miesięcy i zostanie przeznaczone na bieżącą działalność spółki. Dodatkowo na każde stanowisko pracy spółka pozyska środki, m.in. na szkolenia i kursy zawodowe pracowników. Zatrudnienie w przedsiębiorstwie znalazło 7 osób bezrobotnych z gminy Leśniowice. Założycielem i głównym udziałowcem spółki jest gmina Leśniowice.

– Przeprowadzona analiza sektorowa jednoznacznie wskazała na duże zapotrzebowanie na usługi związane z pielęgnacją zieleni, pracami porządkowymi czy remontowo-budowlanymi w obszarze naszej, jak i ościennych gmin – mówi Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice. – Postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku i powołać do życia Leśniowskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Długo zastawialiśmy się czy będzie to kolejna spółdzielnia socjalna, czy może spółka kapitałowa. Wybór padł na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Celem naszych działań jest z jednej strony rozwój gospodarczy, a z drugiej misja prospołeczna służąca realizacji potrzeb mieszkańców. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here