Znak, że Święta

Przez cały miniony tydzień w urzędach, instytucjach, zakładach pracy odbywały się przedświąteczne spotkania opłatkowe. W Lublinie ich zwieńczeniem już po raz dziewiętnasty była niedzielna Wigilia Starego Miasta z udziałem tysięcy lublinian, zorganizowana przez oo. Dominikanów. Jej uczestnicy tym razem wyruszyli na wspólną wieczerzę spod miejskiej szopki na pl. Litewskim.


Przed wigilią lublinianie uczestniczyli jeszcze we mszy św. o godz. 16 w zabytkowej, pięknie odrestaurowanej bazylice przy klasztorze oo. Dominikanów. Odprawił ją w intencji mieszkańców Lublina metropolita lubelski, ks. abp. Stanisław Budzik.

Po uroczystej eucharystii rozpoczęła się wspólna wieczerza. Wigilijny stół ustawiony przy bazylice klasztornej stwarzał okazję do spotkania się, dzielenia opłatkiem, rozmów i oczywiście smakowania licznych wigilijnych potraw. Najmilej wspominać Wigilię będą zapewne lubelscy milusińscy, ponieważ najmłodszym uczestnikom wieczerzy „mikołaje” wręczali paczki.

Od lat Wigilia Starego Miasta stanowi ważny punkt corocznego świętowania festiwalu Bożego Narodzenia. Wyrasta więc już w Lublinie kolejne pokolenia, dla którego urok świąt to nie tylko uroczystości w kościele oraz wspólne biesiadowanie z rodziną, ale także na pewno niezapomniane spotkania z lublinianami i wspólne przeżycia estetyczne oraz kulturalne.

Monika Skarżyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here