Żołnierze przejmują szpitalne punkty wymazowe

Terytorialsi przejmują od medyków obsługę punktów pobierania próbek na obecność koronawirusa. Taki punkt wymazowy działa przy chełmskim szpitalu. Ma to odciążyć personel medyczny, który będzie mógł skupić się na leczeniu pacjentów.

Pobieranie wymazów w najbliższym czasie stanie się głównym obszarem wsparcia terytorialsów z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w walce z koronawirusem. Kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT (w jej skład wchodzi 24 batalion lekkiej piechoty w Chełmie), informuje, że zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Obrony Narodowej wojsko przejmuje od medyków obsługę punktów pobierania próbek na obecność koronawirusa. Odciążyć ma to personel medyczny, który będzie mógł skupić się na niesieniu pomocy pacjentom.

Wojska Obrony Terytorialnej będą realizować to zadanie do odwołania. Przy szpitalach województwa lubelskiego działa osiem punktów wymazowych w pełni prowadzonych przez żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT. Lista takich punktów na mapie województwa szybko powiększa się. Takie punkty wymazowe 2 LBOT działają przy szpitalach w Chełmie, Łukowie, Radzyniu Podlaskim, Białej Podlaskiej, Tomaszowie Lubelskim, Rykach oraz w Lublinie, przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym oraz Szpitalu MSWiA.

Do Lubelskiej Brygady OT wciąż spływają zatwierdzone przez wojewodę lubelskiego wnioski w sprawie tworzenia takich punktów. Do służby w punktach wymazowych delegowani są żołnierze posiadający odpowiednie przeszkolenie medyczne w zakresie pobierania wymazów. Ponadto cały czas działają mobilne zespoły wymazowe 2 LBOT, które realizują zlecenia pobierania próbek w terenie.

– Główne zadania WOT w walce z koronawirusem dziś koncentrują się na przejmowaniu punktów wymazowych – mówi kpt. D. Stanula. – W całym kraju WOT wzmocnił już 57 cywilnych punktów poboru wymazów. Celem WOT jest całkowite przejęcie tych zadań w państwie tak, aby odciążyć od nich system opieki medycznej. W działania przeciwkryzysowe zaangażowanych jest obecnie w sumie blisko 1500 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Na obecną chwilę w ramach operacji o kryptonimie „Trwała odporność”, żołnierze 2 LBOT wspierają 25 szpitali i placówek medycznych w naszym województwie. Realizują także zadania wspólnie z Policją, monitorując osoby przebywające w kwarantannie. Każdego dnia w działania zaangażowanych jest ponad 100 żołnierzy 2 LBOT oraz 20 jednostek sprzętowych, głównie pojazdy, namioty wojskowe oraz sprzęt oświetleniowy. Terytorialsi cały czas są w gotowości, aby być tam, gdzie wsparcie jest aktualnie niezbędne. (opr. mo, fot. WOT)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here