ZUS pisze do przedsiębiorców

110 tysięcy przedsiębiorców w regionie dostało od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych listy z informacją o rozliczeniu wpłat za 2018 rok. – Trzeba je uważnie przeczytać – apelują urzędnicy.


Warto przypomnieć, że od początku ubiegłego roku rozliczenia w ZUS są prostsze dzięki tzw. e-składce. Przedsiębiorca przekazuje do ZUS jeden przelew miesięcznie zamiast kilku, z łączną kwotą składek. Dzięki uproszczeniu systemu instytucja mogła przygotować dla każdego przedsiębiorcy podsumowanie rozliczenia za cały rok.

ZUS rozesłał już listy do przedsiębiorców. – Płatnik dowie się z niego, jak dokładnie zostały podzielone jego wpłaty z całego 2018 roku. W piśmie jest też ważna informacja o tym, czy jego konto na koniec roku było rozliczone na „zero”, czy może miał nadpłatę albo niedopłatę składek, nawet jeśli wyniosła tylko kilka groszy – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Urzędnicy zachęcają do uważnego przeczytania listu i porównania jego treści z własnymi wyliczeniami. – Przy niewielkich kwotach niedopłaty lub nadpłaty można je skorygować pomniejszeniem lub powiększeniem najbliższego przelewu do ZUS. Trzeba pamiętać, że wyższe zadłużenie wiąże się z doliczeniem odsetek. Do ich ustalenia można wykorzystywać kalkulator znajdujący się na stronie internetowej zus.pl – dodaje M. Korba.

Opracował GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here