Zyskać na farmach

Kilkudziesięciu rolników z gminy Żmudź chciałoby zarobić na swoich słabszych gruntach. Jak? Dzierżawiąc je pod farmy fotowoltaiczne. Gmina wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom, rozpoczynając odpowiednie procedury.

O fotowoltaice ostatnio we wsiach mówi się często. Rolnicy dowiedzieli się, że na najsłabszych gruntach – V i VI klasy – można zarobić, dzierżawiąc je pod farmy fotowoltaiczne. Gmina Żmudź jest kolejną w powiecie chełmskim, która wyznacza tereny pod fotowoltaikę na wniosek właścicieli gruntów, położonych głównie w Wołkowianach, Rudnie, Żmudzi, Pobołowicach. Wólce Leszczańskiej, Roztoce.

To alternatywa dla rolników, którzy nie zawsze są usatysfakcjonowani ceną za plony, a na gruntach gorszej klasy nie da się zarobić tyle, ile proponują firmy za dzierżawę. Gmina Żmudź właśnie ogłosiła, że przystępuje do zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zmiana studium obejmuje wskazania terenów, na których rozmieszczone będą farmy fotowoltaiczne o mocy przekraczającej 100 kW.

– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy chcą w przyszłości przeznaczyć swoje grunty pod tego typu inwestycje – mówi Edyta Niezgoda, wójt gminy Żmudź. – Trzeba pamiętać, że aby wydzierżawić grunty pod farmy fotowaltaiczne trzeba spełniać szereg warunków.

Planiści, którzy zajmą się procedurą zmiany studium, są już wyłonieni. Prace te mogą potrwać około rok czasu. Zainteresowani mogą składać wnioski dotyczące zmiany studium do 6 sierpnia br. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here