Zyskają Żeglarska i Franczaka „Lalka”

Kolejne pieniądze – ponad 4 mln zł z Unii Europejskiej – trafią do Gminy Lublin na dodatkowe działania w ramach realizacji projektu pn. „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF”. Dzięki tym środkom na ul. Żeglarskiej oraz Franczaka „Lalka” powstaną chodniki i ścieżki rowerowe z oświetleniem.


Dodatkowe środki Zarząd Województwa Lubelskiego znalazł dzięki różnicom kursowymi oraz oszczędnościom we wdrażanych w ramach Regionalnego Programu WL na lata 2014-2020 projektach. Przed zwiększeniem dofinansowania, wartość środków UE w projekcie LOF wynosiła ponad 57 mln zł. Teraz, dzięki dodatkowym ponad 4 mln zł, będzie to blisko 61,4 mln zł, a ogólna wartość projektu przekroczy 83 mln zł. – Zwiększenie wartości projektu i kwoty dofinansowania pozwala na rozszerzenie jego zakresu rzeczowego o dwa kolejne zadania. Wpłyną one jeszcze bardziej na funkcjonalność nowo wybudowanych węzłów przesiadkowych w rejonie ul. Żeglarskiej i Franczaka „Lalka” – mówił we wtorek, odbierając symboliczny czek od marszałka Jarosława Stawiarskiego, Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Dodatkowe pieniądze umożliwią rozbudowę ul. Żeglarskiej na odcinku około 460 m wraz z mostem na Bystrzycy oraz chodnikami, ścieżkami rowerowymi i oświetleniem, a także budowę chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Franczaka „Lalka” wraz z oświetleniem.

Przypomnijmy, że w ramach projektu, którego głównym celem jest rozwój i usprawnienie systemu komunikacji w obszarze Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (LOF) w mieście powstanie siedem zespołów przystanków przesiadkowych wraz z infrastrukturą dla komunikacji miejskiej i pozamiejskiej. Z końcem grudnia gotowe lub na ostatniej prostej były już węzły przesiadkowe przy ul.: Żeglarskiej, Józefa Franczaka „Lalka”, al. Kraśnickiej, Granitowej, Zbożowej oraz Osmolickiej. Każdy z nich otrzymał infrastrukturę dla pojazdów komunikacji miejskiej oraz zaplecze socjalno-sanitarne do obsługi kierowców autobusów i trolejbusów.  Pasażerowie mogą korzystać z nowych wiat, biletomatów i wyświetlaczy dynamicznej informacji pasażerskiej. Na węzłach znajdują się również ładowarki dla autobusów elektrycznych. Nie zabrakło także infrastruktury dla rowerzystów. Na większości węzłów, pod zadaszeniem stanęły stojaki rowerowe.  Nowo powstałe węzły są oświetlone oraz wyposażone w monitoring, a teren w poszczególnych lokalizacjach odwodniono poprzez budowę kanalizacji deszczowej. Nie zapomniano również o zieleni. Łącznie na terenie nowo wybudowanych węzłów zasadzono ponad 200 nowych drzew i blisko 10 tys. krzewów.

W ramach projektu LOF przebudowywana jest także ul. Wygodna, na której powstały nowe chodniki, zjazdy, a także kanalizacja deszczowa, oświetlenie uliczne, pojawiły się także tablice informacyjno-pamiątkowe. Rozbudowano ul. Abramowicką na odcinku od ul. Sadowej do granicy miasta wraz z budową sieci związanych z infrastrukturą drogową, kanalizacji sanitarnej, sieci wodociągowej oraz zbudowano budynek socjalno-sanitarny z przyłączami i monitoringiem wizyjnym na pętli autobusowej przy ul. Abramowickiej. W 2022 roku powstanie zatoka z parkingiem przy ul. Grenadierów z ponad 40 miejscami postojowymi oraz dzięki dodatkowym środkom wykonane zostaną dodatkowe prace w rejonie ul. Żeglarskiej i Franczaka „Lalka”. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here