Zyskiem biją na głowę

Spółka PZL-Świdnik znalazła się wśród ponad trzydziestu firm z województwa lubelskiego wyróżnionych „Diamentem Forbesa”. W tym prestiżowym gronie, wyłanianym przez redakcję poważanego magazynu biznesowego, świdnicka firma może pochwalić się najwyższym zyskiem, który w 2017 roku wyniósł ponad 132 mln złotych.


„Diamenty Forbesa” to doroczne zestawienie najdynamiczniej rozwijających się polskich firm. Zostało przygotowane już po raz dwunasty. Ranking powstaje w oparciu o analizę danych ze sprawozdań finansowych złożonych do Krajowego Rejestru Sądowego w latach 2013-2017.

Analitycy przygotowują zestawienie, biorąc pod uwagę m.in. wartość majątku firm i ich zyski z ostatnich lat. Spółka PZL-Świdnik została laureatem w kategorii dużych firm osiągających ze sprzedaży przychody powyżej 250 mln zł rocznie, będąc liderem wśród nagrodzonych pod względem osiągniętego zysku, który w 2017 roku wyniósł 132,06 mln złotych.

– Firmy, które znalazły się w rankingu „Diamenty Forbesa”, stanowią swoistą elitę rodzimej przedsiębiorczości. Wyróżnienie dla PZL-Świdnik potwierdza również ugruntowaną pozycję spółki w strukturach przemysłowych koncernu Leonardo i jej wkład w rozwój Lubelszczyzny – podkreślają władze włosko-brytyjskiego holdingu, będącego światowym liderem wśród producentów śmigłowców w segmencie cywilnym z 40% udziałem w rynku.

Koncern liczy na równie dobre, jeśli nie jeszcze lepsze, wyniki PZL-Świdnik w przyszłości, głównie w oparciu o współpracę z Ministerstwem Obrony Narodowej. – Zakład jest kluczowym partnerem MON w ramach najważniejszych programów śmigłowcowych. Obecnie bierze udział w postępowaniu na zakup śmigłowców morskich, oferując najnowocześniejszy i zaprojektowany do realizacji misji morskich śmigłowiec AW101, będący na wyposażeniu wielu sił zbrojnych NATO – podkreślają przedstawiciele Leonardo. – Ponadto, w przypadku wyboru śmigłowca AW249 w ramach programu „Kruk”, zakładającego zakup śmigłowców uderzeniowych, Polska zyskałaby unikalne korzyści przemysłowe dzięki pełnemu zaangażowaniu PZL-Świdnik i polskiego przemysłu w realizację tego zaawansowanego technologicznie projektu. RD