Minęło 100 dni rządów Wojciecha Kowalczyka na stanowisku wójta gminy Krasnystaw. Jaki był ten początek kadencji? Jak mówi wójt, moment w którym się rozpoczęła, spowodował konieczność szybkiego wejścia w sprawy bieżące i podjęcia działań, które były już rozpoczęte i zaplanowane.
Wojciech Kowalczyk w tegorocznych wyborach samorządowych pokonał Edytę Gajowiak-Powroźnik i został wójtem gminy Krasnystaw. To nie jest jego pierwsza praca w samorządzie. Wcześniej był zastępcą burmistrza miasta, gdy tę funkcję sprawowała Hanna Mazurkiewicz, a w 2018 roku przez kilka miesięcy, po śmierci Janusza Korczyńskiego, pełnił obowiązki wójta gminy Krasnystaw.
Niedawno minęło 100 dni rządów Wojciecha Kowalczyka w gminie. – Zgodnie z obietnicami przedwyborczymi pod hasłem „Otwórzmy gminę na potrzeby mieszkańców” wójt i zastępca prowadzą politykę otwartych drzwi. Na bieżąco uczestniczymy w zebraniach sołeckich, przyjmujemy wszystkich interesantów, jak również odwiedzamy sołectwa, by osobiście reagować na zgłoszone problemy. Ruch interesantów był szczególnie intensywny w pierwszych tygodniach kadencji, obecnie jest ustabilizowany – mówi W. Kowalczyk.
Nowy włodarz gminy zmienił godziny pracy urzędu. Siedziba gmina jest otwarta od 7.00 do 15.00. – Przy czym obserwujemy na bieżąco ruch interesantów i jeśli okaże się, że istnieje konieczność modyfikacji godzin przyjęć, odpowiednio je dostosujemy – mówi.
Wójt dobrze ocenia współpracę z radnymi i przewodniczącym rady. Nie tylko podczas sesji ale również na bieżąco w miarę pojawiających się spraw. Obecnie W. Kowalczyk zajmuje się sprawami, o których mówił przed wyborami. – Tworzona jest koncepcja kąpieliska Tuligłowy. Poszukujemy środków na zabezpieczenie i remont ruin zamku w Krupem. Trwają rozmowy z burmistrzem miasta w zakresie wyboru odpowiedniej lokalizacji na miejsko-gminne targowisko rolne. Zleciliśmy również przygotowanie koncepcji adaptacji budynku na potrzeby nowej lokalizacji przedszkola gminnego. Skupiliśmy się również na poprawie infrastruktury dróg gminnych – wylicza Kowalczyk.
Gmina realizuje też drogowe inwestycje w miejscowościach: Białka, Krupe, Wincentów. Małochwiej Duży, Zakręcie Kolonia i Siennica Nadolna. Prace zakończą się w połowie grudnia br., a jeden odcinek w Siennicy Nadolnej zostanie oddany do użytku już we wrześniu. Ze starostwem trwają uzgodnienia w kwestii remontów dróg powiatowych znajdujących się na terenie gminy. Chodzi o odcinek drogi w Krynicy. Pierwszy jest już wykonany, a kolejny zaplanowany. W trakcie opracowań projektowych są odcinki dróg w Stężycy Nadwieprzańskiej, Niemienicach – Białce, Czaroziemiu i Siennica Nadolnej. Trwa natomiast realizacja odcinka drogi wojewódzkiej w sołectwie Żażółkiew. To kolejny etap inwestycji.
– Z istotnych rzeczy, podjęliśmy skuteczne działania weryfikujące zgodność zadeklarowanej liczby mieszkańców z opłatami wnoszonymi za wywóz odpadów komunalnych, co skutkuje dodatkowym wpływem środków do kasy gminnej. Trwa ocena funkcjonowania poszczególnych referatów urzędu pod kątem usprawnienia pracy celem dostosowania do aktualnych potrzeb mieszkańców i poprawy bieżącej obsługi – dodaje W. Kowalczyk. (d)