500-lecie parafii w Horostycie

(26-27 września) Parafia prawosławna pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie (gm. Wyryki) obchodziła jubileusz 500-lecia powstania. Dwudniowe obchody rozpoczęły się od poświęcenia wyremontowanej cerkwi przez arcybiskupa Abla.

Cerkiew w Horostycie, która obchodzi 500-lecie istnienia, została w ostatnich trzech latach wyremontowana. Był to remont na tyle udany i wyjątkowy, że 10 września obiekt ten został uhonorowany w wojewódzkim konkursie na Laur Konserwatorski. Celem tego konkursu jest wyłonienie wyróżniających się realizacji konserwatorskich cechujących się wysoką jakością, prawidłowością działań przy zabytkach, szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie im świetności i utrwalenia wartości oraz znaczenia.

Te prace remontowe pochłonęły przez ostatnie trzy lata ok. 1,5 mln zł. Były to przede wszystkim dotacje i granty unijne, z ministerstwa kultury, urzędu ochrony zabytków czy samorządu (w tym powiatu włodawskiego). Dzięki tym pieniądzom wykonano m.in. renowację podłogi i sufitu, wymieniono drzwi i okna, dokonano remontu elewacji, parkanu i więźby dachowej na dzwonnicy. Wykonano też renowację polichromii ściennej i sufitowej, odrestaurowano także grób pański, feretrony czy niektóre ikony.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od powitania arcybiskupa Abla przez starostę Andrzeja Romańczuka i wójta gminy Wyryki – Mirosława Torbicza oraz gospodarza – proboszcza parafii w Horostycie – ks. Tomasza Łotysza. Starosta złożył z okazji 500-lecia istnienia Parafii Prawosławnej pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie wszystkim parafianom, władzom kościelnym oraz mieszkańcom Horostyty najserdeczniejsze życzenia. Chwilę później miało miejsce poświęcenie cerkwi, a po nim dwugodzinna liturgia z procesją oraz poświęcaniem okolicznościowego pomnika. Wieczorem rozpoczęło się całonocne czuwanie w cerkwi. Na następny dzień (poniedziałek) zaplanowano święto parafialne Podwyższenia Krzyża Pańskiego. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here