Aktor sztuki optymizmu

Należał do zespołu Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie od 15 lat. 43-letni Przemysław Gąsiorowicz poniósł śmierć w wypadku samochodowym 8 stycznia 2022, jadąc na pogrzeb kolegi. Żaden aktor, nigdy nie jest gotowy na taki scenariusz… W niedzielę „Osterwa” zakończył siedmiodniową żałobę.


Msza żałobna za zmarłego zostanie odprawiona 24 stycznia o godz. 17 w archikatedrze lubelskiej, acz sam pogrzeb będzie uroczystością prywatną.

– To był bardzo pracowity aktor. Niemal zawsze uśmiechnięty pogodnie człowiek – wspominają przyjaciele z Teatru im. Juliusza Osterwy. – Nie zdążył wystąpić w sztuce, która na niego czekała na afiszu. Tytuł tego monodramu „Opowieść o naszym wniebowstąpieniu” teraz wydaje się być bardzo znamienny. Podkreślał jak wiele metafizyki jest w tym jego spektaklu…

– Trzeba nam teraz ciszy na scenie i w ludzkich sercach – mówił Redbad Klynstra-Komarnicki, dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. I dlatego przez ostatni tydzień przed każdym spektaklem była minuta ciszy, aktorzy nie wychodzili kłaniać się do oklasków, publiczność opuszczała widownię bezgłośnie. W ten symboliczny sposób żegnaliśmy tragicznie zmarłego aktora.

Jego mistrzami byli: Jan Peszek, Krzysztof Globisz, Jerzy Stuhr, Mikołaj Grabowski. Świetnie radził sobie na scenie teatralnej, występował niemal w każdym spektaklu granym przez „Osterwę”. Można też było oglądać go w wielu polskich serialach. Znalazł się w obsadzie takich produkcji jak m.in. „Klan”, „Samo życie”, „Pierwsza miłość”, „Plebania”, „M jak miłość”, „Kryminalni”, „Faceci do wzięcia”, „Historia Roja” i „Na sygnale”.

Licencjat zdobył z etnologii i antropologii kulturowej UAM w Poznaniu. W latach 1998-2000 kształcił się w Studio Aktorskim SPOT w Krakowie, a w 2000-2004 studiował na tamtejszym Wydziale Aktorskim PWST. Od 2007 związany zawodowo z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Laureat wielu wyróżnień na festiwalach. Udział oraz liczne nagrody na ogólnopolskich przeglądach i konkursach kabaretowych, realizacje telewizyjne m.in. TVP 2, HBO, TVN Siedem, Comedy Central. Ostatnio na deskach Osterwy dał się zapamiętać jako Anzelm Bohatyrowicz w „Nad Niemnem” (reż. Hubert Sulima) oraz jako Tim Allgood w „Czego nie widać” (reż. Marcin Sławiński).

To aktor specjalizujący się w trudnej i żmudnej sztuce monodramu. Z wyróżnień jakie otrzymał warto wymienić: Nagroda w kategorii „Aktor” za umiejętne igranie z formą w spektaklu „Gombrotypy” – III Festiwal Teatrów Niewielkich (Lublin 2007); Nagroda dla najlepszego aktora festiwalu za monodram „Gombrotypy” – XIII Ogólnopolski Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji „Windowisko” (Gdańsk 2011) i inne w tym cyklu; Nagroda Kulturalna Prezydenta Lublina (2012); Marszałkowski dyplom uznania z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (2013); Nagroda Kulturalna Województwa Lubelskiego (2019). Laureat stypendium Prezydenta Lublina na rok 2022 (którego nie zdążył zrealizować).

Za najważniejszą w życiu wartość uznawał Miłość. To aktor stworzony do sztuk optymistycznych. Mnie osobiście, poprzez swój dobrotliwy uśmiech i sposób bycia, Aktor kojarzył się z postacią „dzielnego wojaka Szwejka”, do której to roli śp. Przemysława zamierzałem dopiero namawiać. Marek Rybołowicz

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here