Ambasada Rosji remontuje Cmentarz Żołnierzy Radzieckich

Po pismach urzędników ratusza wskazujących na fatalny stan Cmentarza Wojennego Żołnierzy Armii Radzieckiej we Włodawie zareagowała Ambasada Rosyjska. Prace powoli dobiegają końca. Koszty pokrywa ambasada.

– Przed wielu laty napisałem pismo do ambasady rosyjskiej w sprawie pomocy w utrzymaniu cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej – mówi Waldemar Kononiuk, kierownik Wydziału Mienia i Gospodarki Komunalnej UM we Włodawie. – Mamy w budżecie na utrzymanie 3 tys. zł rocznie, więc za to nie można praktycznie nic zrobić. Sprawą jednak Rosjanie się zainteresowali i wpisali nas na swoją listę cmentarzy do remontu. Na tej liście czeka się wiele lat, ale teraz akurat przyszła kolej na cmentarz we Włodawie.

Zakres robót Rosjanie uzgodnili z urzędem wojewódzkim (działka należy do Skarbu Państwa). Odnowione zostaną nagrobki i wytyczone alejki. Remont trwa już od kilku tygodni i już widać efekty. Od wielu lat stan cmentarza systematycznie się pogarszał. Dzieła zniszczenia dopełniała głównie sama przyroda, choć i co niektórzy bywalcy robili swoje. Nie zmienia to faktu, że dyskusje o konieczności rewitalizacji tego akurat cmentarza trwają od lat. Polska strona rządowa tym cmentarzem interesowała się bardzo mało, zaś samorządy na odnowienie nie miały pieniędzy.

Na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. Sztabowej pochowanych jest prawdopodobnie kilkanaście tysięcy osób – głównie jeńcy obozu, który istniał tuż obok w latach 1941-44. Do tego obozu kierowano jeńców pojmanych podczas walk od połowy 1941 r. do końca 1942. Wtedy to Niemcy wzięli do niewoli ponad 4 mln żołnierzy Armii Czerwonej. Rozlokowywano ich w setkach obozów jenieckich, w tym we Włodawie. Zdecydowana większość z pochowanych to ofiary bezimienne. W spisie znajdujących się we włodawskim ratuszu jest tylko około trzystu nazwisk żołnierzy. Cmentarz włodawski powstał w latach 50. XX wieku. Stoi tam duży pomnik ku czci bohaterskich „czerwonoarmijców” z napisem – „Żołnierzom Armii Radzieckiej poległym w walce o wyzwolenie Polski 1941-45”. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here